Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
usb 4-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 2
usb 4-1: new device found, idVendor=0bc3, idProduct=0001
usb 4-1: new device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
usb 4-1: Product: IPWireless Modem
usb 4-1: Manufacturer: IPWireless, Inc.
usb 4-1: SerialNumber: 358106000006539
usb 4-1: configuration #1 chosen from 2 choices
usbcore: registered new interface driver usbserial
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for generic
usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial Driver core
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for IPWireless converter
ipwtty 4-1:1.0: IPWireless converter converter detected
usb 4-1: IPWireless converter converter now attached to ttyUSB0
usbcore: registered new interface driver ipwtty
drivers/usb/serial/ipw.c: IPWireless tty driver v0.3
Zkoušel jsem toto:
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1048
s tímto:
http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/106474;jsessionid=3D23u0i18mjf6r8
SuSE nemá pon
a poff
příkazy (a nezjistil jsem, jak je jednoduše doinstalovat), tak jsem to zkusil obejít přímo přes pppd
(možná ne úplně dobře). Modem se ale nepřipojí a celé to skončí na timeoutu.
Pak jsem objevil toto:
http://t-mobile.cz/Web/ClientFunction.DownloadFile.aspx?FileID=83ac9959-5f6f-4511-84de-f35814e5446f
což pro mě, jakožto nepříliš zkušeného linuxáka, vypadalo nadějně, ale výsledek byl stejný - v logu ani čárka a timeout. Dokonce ani když přes KPPP pošlu pouhý ATI příkaz (dotaz na informace o modemu) nebo se k němu pokusím připojit přes terminál, nevrátí se mi nic a KPPP nahlásí: "Není možné otevřít modem." Jako by tam ani nebyl.
S KPPP jsem řešil ještě problém nedostatečných práv a to přidáním SUID práv pro kppp
a pppd
(nebezpečné, vím, ale v zoufalství člověk dělá zoufalé věci), což sice eliminovalo chybovou hlášku při spouštění, ale celkový výsledek to neovlivnilo.
O připojení přes ethernetový kablík (PPPoE) neuvažuji, převodník je relativně drahý (a hlavně výsledek nejistý). Raději bych si v případě neúspěchu pořídil router, který by měl vše snadno vyřešit.
Byl bych rád, kdyby mi někdo řekl, kde dělám chybu a pomohl mi ji opravit.
Děkuji.
ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/modem
Pokud jsem se v kppp přímo odkazoval např. na /dev/ttyUSB0, tak modem nebyl nalezen.
AT+CGDCONT=1,"PPP","internet.t-mobile.cz","gprs,gprs",0,0
a vytáčení:
ATDT*99#
spojení se naváže ale výstup je jen do terminálu, což je na připojení k internetu trochu málo... Ovladač je tedy v pořádku a modem také. Jen nevím, jak komunikaci zprovoznit jinak než přes minicom...
Par nahodnych napadu...
ATZATZ
.TIMEOUT 15 REPORT CONNECT ABORT BUSY ABORT ERROR ABORT "AUTHENTICATION FAILURE" ABORT "NO CARRIER" "" ATZATZ OK AT&FE0Q0V1&C1&D2S0=0 OK ATS7=60&K3N1 OK AT+CGDCONT=1,"PPP","internet.t-mobile.cz","0,0",0,0 #OK AT+CPIN="1234" OK ATDT*99# CONNECT \d\c
SuSE nemá pon a poff příkazy (a nezjistil jsem, jak je jednoduše doinstalovat), tak jsem to zkusil obejít přímo přes pppd (možná ne úplně dobře). Modem se ale nepřipojí a celé to skončí na timeoutu.
Co presne bylo v logu?
ATZ
hlásí chybu, s jednoduchým je to v pořádku.
Jsem rád, že se to vyřešilo a že jsem se přiučil něčemu novému. Díky všem.
Tiskni Sdílej: