Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Co si myslite, ze je nezbytne aby na serveru bezelo, aby mohl mit admin aspon castecne dobry pocit:)? S cim mate dobre zkusenosti? Trochu se tu rozepisu o tom, jak se snazim zabezpecit server ja :)
samozrejme iptables - stavovy fw...proti dosu etc..mate jednoduse omezene syn pakety na nejaky pocet za cas? Nebo pouzivate i modul recent? (ten pouzivam na omezeni pokusu na sshcko), hlidate i odchozi spojeni? Jeslti to chapu dobre..tak pokud se pouzije limit, tak velmi jednoduse par synpaketu zablokuje dany port..je to tak ? Nikdo jiny se na neho poradne nepripoji...Takze dos sice nezahlti system, ale nikdo nemuze vyuzivat jeho sluzeb..
AIDE - popr jiny software na kontrolovani kontrolnich souctu souboru, zmen v souborech atd...? logcheck - analyza logu portsentry - nechavam si poslat na mail, kdo zkousel scanovat porty..odstrihnout ho rovnou mi prijde trochu krute :).
u apache modul mod_security..fajn..kontroluje inputy z formu i v POSTu a hleda tam spinavosti... chrootkit,rkhunter
Pouzivate distribucni kernel? Me to prijde nejsnazsi :)..aspon clovek nemusi patchovat vanilku a nemusi sledovat paranoidne co se kde sustne..bohuzel na to neni moc cas..nevyhoda, ze pak je v kernelu neco co tam byt nemusi..ale vetsina jsou stejne moduly..takze co..:)
grsecurity - co myslite? Je to nutnost? a nebo to neni az tak treba? Zvlast za predpokladu, ze na serveru nema pristup nikdo neduveryhodny. Popr co selinux?:)..
mate neco na hlidani preteceni bufferu? stack guard ci co vsechno existuje..zatim jsem s tim neexperimentoval..
Jak se ujistit ze nemam nikde diru? :)
obcas si pustim nessuse..ale to neohali asi nic moc..kdyz clovek drzi aktualni balicky..jen to pripomene jestli se nezapomnelo na neco pri konfiguraci..jako treba at clovek netroubi do sveta jakou verzi apache pouziva etc.
tiger - docela fajn...najde dalsi veci na ktere se pri konfiguraci mohlo zapomenout.. hrali ste si s bastille? co na to rikate? :)
Bylo by hezke, kdyby zkuseni spravci trochu pomohli, prispeli svymi typy etc :)...snazim se nastudovat si co se da o volnem case...ale takhle se o tom bavit nemam moc s kym :) Dik...
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
U mna je na prvom mieste vzdy vyber distribucie
Podstatná je konfigurace a správa, volba distribuce je důležitá snad jen v tom, aby si člověk nezvolil nějakou, která nevydává updaty v dostatečné míře nebo kvalitě. Jinak na ní naprosto nezáleží.
Tiskni Sdílej: