Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zaměstnanec T-Mobile. Neřeším faktury, nevyznám se v cenách. Mojí prací je, "aby to fungovalo". Berte to prosím v potaz.
Fajn… Nešlo by něco udělat s tím, že na weby T-Mobile se nelze dostat bez vypnutého ECN?
Většinu času se zdá, že se toho moc nedá, že můžeš dojít jen tam kam musí každý sám. A nezapomeň spláchnout.
vysázeny neproporcionálním fontem
. Je to velmi příjemná zvyklost, protože luštění, jestli někde mezera není nebo je (ale typograficky zúžená), jestli jsou někde dvojité uvozovky nebo dvě jednoduché vedle sebe (opět typograficky sražené k sobě) není příjemné čtení. A nakonec by základem té podpory mohlo být i to, že ty návody, které pověsíte na web vlastnoručně vyzkoušíte. Pak třeba zjistíte, že tohle prostě nemůže nikdy fungovat, protože v souboru /etc/ppp/peers/tm4g
vám v řádku connect "/usr/sbin/chat -v -f etc/chatscripts/tm4g"
chybí lomítko před "etc". Většina lidí, které tady potkáte, si s něčím takovým hravě poradí, ale jako návod pro béefúčka je to nepoužitelné.
Mimochodem byste možná mohl ten ovladač i s konfiguráky pověsit i na váš web, možná i s nějakým skriptem, který by se dokázal postarat o ovladač a konfiguráky sám. A hodil by se taktéž návod (případně skript) pro případ upgradu distribučního jádra, nakopírování ovladač do nového umístění a spuštění depmod je přece jen o něco jednodušší, než pokaždé znovu kompilovat. Ovladač by navíc mohl být na vašem webu i zkompilovaný (nenutil byste uživatele k instalaci balíčků potřebných pro kompilaci, ne každý je v počítači má). Na kernel.org zkompilovaný být pochopitelně nemůže.
Jo a pokud vycházíte uživatelům vstříc tím, že jim ten ovladač přidáte na cédéčku k té kartě, je to bezva. Ale prosím vás, zkuste to napříště dát do tar.gz, ten rar je akorát k nasrání. Situace z letňanského datacentra: Strkám do noťasu CD, že se podívám, co mi tam hezkého dáváte. Ouha, je to v raru, unrar nemám nainstalovaný (s tímhle jsem vážně nepočítal). Na instalačním DVD není, musel bych ho stáhnout z repozitáře na netu, ale k tomu, abych se na ten net dostal, bych potřeboval obsah toho raru. Mám flash disk, a tak se pokoušíme se z obsluhou připojit k internetu z předváděcího noťasu (který je připojen na 4G modem), abych si ten unrar přenesl do noťasu přes tu flashku. Jenže ta letňanská železobetonová obluda tak dobře odsťiňuje signál, že se ten předváděcí noťas vůbec nedokáže připojit do netu. Tak prd.
Pokud ten USB modem vychytáte líp, snad ubude takovýchto příspěvků, a to bude samozřejmě dobře.
Ideální podpora by samozřejmě měla vypadat ještě trošičku jinak. Chtělo by to, aby se ovladače dostaly do hlavní větve jádra. Pan Kosina se o to, pokud vím, neúspěšně snažil, možná by vám poradil, jestli by pro to nemohla něco udělat vaše firma (já přehled absolutně nemám). Protlačit konfiguráky do hlavních distribucí (mrkněte, kolik českých ISP přes dial-up najdete předkonfigurovaných ve vašem distru - já jich aspoň v openSUSE mám docela dost a někdo je tam musel dát). A přidat podporu nějakých grafických klikátek - to je problém, který řeším neúspěšně tady - kritické to sice není, ale k uživatelskému komfortu to patří. O tom, že by pod GPL mohla vzniknout aplikace podobná Web'n'Walk managerovi (nebo aspoň aby byl zveřejněný komunikační protokol té karty, pan Kosina ten ovladač AFAIK napsal díky reverse ingeneeringu) jen tiše sním.
Je mi jasné, že tohle všechno nemůžete takhle partyzánsky v kousku pracovní doby (a s nulovým rozpočtem) dělat sám. Ale pokud jde o A upřímně - ani nevím, jestli marketing ví o tom, že bychom já a asi i můj šéf chtěli zlepšit podporu linuxu na našich stránkách :), je to docela blbý, protože bez jejich podpory to od jistého bodu nepůjde. Ale IMHO by vám mohla být doba nakloněna. Vaši markeťáci by totiž rozhodně měli vědět, že konečně vznikl (IMHO) první linuxový desktop, který i mezi BFU udělal díru do světa (pokud ASUSTEK nekecá se svými čísly o prodeji). A měli by vědět, že za pár týdnů by měl oficiálně dorazit i k nám. Tohle budou kupovat i BFU, spoustě lidí se to bude hodit kvůli rozměrům a malé váze (a pětinové ceně oproti jinému rozměrově srovnatelnému řešení). A spousta z nich se nejspíš bude chtít nějak připojit k netu.
Blbý je, že Eee nemá PCMCIA slot, takže 4G combi karta by (hypoteticky) mohla fungovat s něčím takovým, čímž se to celé dost prodraží, ale pro někoho by to mohlo být schůdné řešení, nebo s 4G modemem (i když je to docela velká kráva vzhledem k Eee, osobně bych se dost rozmýšlel), ideální by asi byl ten dongle, který už v téhle diskusi někdo zmiňoval, ale ten AFAIK nemáte v nabídce (škoda).
V každém případě se dá očekávat, že poptávka po (nějakém) připojení vzroste. Pokud by béefúčkům někdo nabídl adekvátní podporu, mohl by na tom IMHO slušně vydělat. Ale chtělo by to ne podporu typu DoDo, ale profi klikátko, které zvládne i cvičený foxteriér. Přihlásit se jako root, spustit soubor, klik, klik a net běží... Těžko to uděláte sám a zadarmo, ale obecně vzato by ta podpora nestála až tolik. Nebudou to desítky různých notebooků, bude to jeden jediný notebook ve dvou nebo třech HW konfiguracích (lišících se akorát velikostí SSD a RAM, případně existencí webkamery) a na všech bude předinstalovaná jedna jediná unifikovaná linuxová distribuce. Co víc si přát? Umíte si představit, že v den, kdy ASUSTEK oficiálně uvede Eee na náš trh, nějaký mobilní operátor spustí kampaň typu "Chcete se připojit k internetu? Máme řešení pro vaše Eee!"? Umí si to představit vaši markeťáci? A nepřesvědčila by je ta představa? IMHO by to mohl být docela zásadní průlom v podpoře linuxu u vás.
P.S.: BTW co nevidět si chci říct o větší plat...
... tak třeba tahle aktivita skončí dřív, než vůbec začala :)
Tak tomu nevěřím, a přeju vám hodně zdaru!
P.P.S.: Jestli t-mobile takovouhle kampaň opravdu spustí, mám u vás pivo, až budu mít cestu do Prahy
Tiskni Sdílej: