Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
10.2.10.1 server1.mojadom.net server1tak by mal odpovedat spominany zaznam : host server1 Pokial som to spravne pochopil tak /etc/resolf.conf urcuje kde sa bude co hladat
cat /etc/host.conf order hosts,bind multi onAle nefunguje to
dnsmasq
bere zaznamy z /etc/hosts, a proto je prikaz host
v DNS vidi, ale jinak je jeho urceni uplne jine nez urceni BINDu. Jestli puvodni pisatel potrebuje funkcnost BINDu, tak ho dnsmasq
nespasi.
/etc/host.conf
je historický relikt, který používají pouze aplikace linkované protli libc verze 4 nebo 5. Je velmi nepravděpodobné, že tazatel ve své instalaci nějakou takovou má. Všechno novější používá konfiguraci podle /etc/nsswitch.conf
# The following option is only used by binaries linked against # libc4 or libc5. This line should be in sync with the "hosts" # option in /etc/nsswitch.conf. # order hosts, bindNavic jsou tam ale i volby, ktere se stale pouzivaji. Napr. kdosi kdysi definoval jednu mistni domenu jako xxx.local. My jsme pak museli v /etc/host.conf definovat "mdns off", protoze jinak jsme meli ohromne timeouty kvuli multicast DNS. (Byl to administrator Windows, ktery na internetove RFC dlabal.)
Myslel jsem, že i multicast DNS se řeší v nsswitch.conf
- aspoň já tam mám (z distribuce)
hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns
host server1.mojedom.net
. Pokud ovšem zónu v BINDu nemáte, tak to bude zvenku trochu problém se na Vás dostat.
Tiskni Sdílej: