Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Proti takhle zjednodusenemu pohledu se musim ohradit.Nemám čas na to, abych sem svůj pohled psal ve svojí úplnosti.
Mnohe komercni produkty uzivatele doslova vedou. Rikaji mu, jak ma data vyhodnotit a jak ma vysledky prezentovat.A říkají to vždy správně? Pokud na tom záleží, tak se uživatel statistiky beztak neobejde bez konzultace s opravdovým statistikem.
Neco takoveho v R nenajdete. Tam casto musite hledat mezi tisici ruznych rutin.Když člověk ví co hledá a co chce, a když o statistice něco málo ví (a chce se dozvědět víc), nevidím v tom problém.
Navic kdyz vetsina vasich kolegu pouziva program Statistica, pak vetsinou uslysite nazvy testu podle toho programu.To znám na vlastní kůži.
V R se ty testy obcas jmenuji jinak.A co? V přednáškách a učebnicích jsou zmíněny i alternativní názvy. Není problém je znát.
Vam pak nezbyde, nez na webu hledat, o jakem testu to vlastne kolegove mluvi, a pak ho dohledavat v R.Ano, když něco nevíte, musíte si to zjistit. Co je na tom špatného?
Tohle se mi stalo nekolikrat a zadna zabava to nebyla.Mě se to taky stává docela mě to baví.
library(Rcmdr)
a dál už jen klikáte.
Jinak základní statistické testy lze páchat i s pomocí OO.org Calc nebo Gnumericu.
Ať se daří:)
Pokud temto lidem predlozite R, pak jejich prvni myslenka bude, ze si delate srandu.Souhlasím a s tímto zvlášť. Lidé mají prostě své bloky a předsudky. Jsou zdegenerovaní kvůli Windows. Když ale člověk přijde na abclinuxu a chce statistický balík, R je to nejlepší, co se mu dá doporučit. Nebo klidně S-plus ve Wine, pokud to není v rozporu s licencí, případně nativní unixovou verzi, která ale zase nemá GUI. Mezi "černou skříňkou" a "teoretickou znalostí" může být plynulý přechod. Já třeba Rkové skripty taky používám jako černou skříňku, protože jejich kód neznám. Na fakultě nás učili klikat v S-plusu pro Windows. Zjistil jsem, že v řádce a batch modu je všechno snažší, logičtější a rychlejší, tak jsem se na zkoušku připravoval s Rkem. A když se to můžu naučit já, zvládne to každý.
Tiskni Sdílej: