Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj, mám dva jednoduché dotazy ohledně klávesnice.
Mám nějaké multimediální klávesy. Zprovoznil jsem je pomocí xmodmap
. Fungují mi v KDE, ale jen do chvíle, než přepnu rozložení klávenice (například z českého na americké). V tom okamžiku se všechna nastavení zavedená pomocí xmodmap
ztratí. Opětovné spuštění xmodmap
dá situaci zase do pořádku, nejdéle však do následujícího přepnutí klávesnice. To je prostě k vzteku. Existuje na tohle nějaké řešení?
Pro přepínání mezi českým a americkým rozložením mám (pochopitelně) klávesové zkratky. Ty však fungují pouze na prvním z mých dvou displayů. (Xineramu nepoužívám.) Při práci na druhém displayi KDE klávesové zkratky pro rozložení klávesnice ignoruje. (Všechny ostatní zkratky ovšem fungují na obou displayích.) Přepínání klávesnice funguje pouze na tom displayi, kde v systray běží indikátor rozložení s vlaječkou. Nevíte někdo, jak by se tohle dalo rozumně vyřešit? Není na to nějaký patch?
Za jakoukoliv radu předem děkuji. Možná se to tu už někde řešilo. Našel jsem spoustu diskusí na toto téma. Nikdo ale nezmiňuje potíže tohoto druhu, pokud vím.
Zatím mě bohužel nenapadá nic jiného než kanón na vrabce: dcop kxkb kxkb setLayout cz
, případně dcop kxkb kxkb setLayout 'us(classmate)'
... To ale určitě není ono. Má to pomalou odezvu.
mno podla mna na to ides v oboch pripadoch zle uz len principialne...
2) tu bude problem v tom, ze ti bezia dva konkurencne x servre (predpokladam - prejavuje sa to tak, ze nemozes presunut okno z jednej obrazovky na druhu)...
Ano, nemůžu přesouvat okna z jednoho displaye na druhý, protože nepoužívám a nechci používat Xineramu. Ne, neběží mi dva X-servery. Je to jeden server s jedním xorg.conf
. Samozřejmě bude asi mít několik procesů, možná pro každý display zvlášť socket, ale nic víc v tom není. KDE oba displaye konfiguruje a ovládá zároveň. (Na ploše jsou stejné ikony, ale jejich rozmístění se ukládá pro každý display zvlášť. Pro každý display nejspíš musí běžet vlastní kdesktop
a kicker
.)
nejak ma aktualne nenapada, aka heuristika (okrem toho, na ktorej z obrazoviek mas aktualne kurzor) by sa dala pouzit na to, aby iba jeden zo serverov odchytaval znaky z klavesnice (je zejme, ze oba to robit nemozu - iba ze by si chcel napr. pisat rovnake dokumenty na oboch) => ostava ti fakt jedine riesenie, ako si uz popisal - ked sa na jednom zo serverov zmeni klavesnica, poslat spravu aj druhemu, nech spravi to iste...
Změna rozložení klávesnice je samozřejmě globální, neboť se jedná, jak už jsem psal, o jeden jediný X-server. Když na jednom displayi změním rozložení, změní se okamžitě i na tom druhém. Problém je ovšem v tom, že na druhém displayi jsou klávesové zkratky pro změnu rozložení ignorovány. Souvisí to s tím, že tam neběží ten applet pro rozložení klávesnice, který dokáže mít v rámci jednoho X-serveru jen jednu instanci, bez ohledu na to, kolik displayů ten X-server má. Takže zatímco na dispayi 0 můžu prostě a jednoduše změnit rozložení, při práci na displayi 1 musím postupovat takto: 1) zajet myší nad display 0 a kliknout tam někam, 2) použít příslušnou klávesovou zkratku, 3) vrátit se zpět na display 1. To je nepříjemný problém, protože mě to při psaní nehorázně zdržuje.
1) KDE, by som tipol, pouziva uz existujuce riesenie - takze asi tiez nejaky ten xmodmap, alebo nieco.. akurat holt predpoklada, ze sa o klavesnicu stara sam, takze samozrejme ze ked to ty nastavis rucne a potom chces po nom, aby spravil nieco dalsie, tak sa zachova ako vacsina klikatok - cele to prerobi podla seba... myslim ale, ze v nastaveniach (kcontrol / regional settings alebo / keyboard) sa daju pridat dodatocne prikazy pre xkb alebo co...
Asi to tak bude. Právě tohoto jsem se obával. Já totiž v nastaveních KDE nemůžu najít žádné místo, kam by se dal podstrčit můj alternativní soubor .Xmodmap
, který by se pak přidal ke zbytku konfigurace. Jistě, můžu ho načíst při startu KDE, jenže v momentě, kdy se přepne rozložení klávesnice, přemapuje KDE nejspíš všechno podle nějakých svých hloupých nápadů a moje mapování se ztratí.
Tak mě napadá: V KDE se přece nastavuje typ klávesnice a k němu musí někde existovat textové konfigurační soubory, kterými by se mělo to mapování vytvářet. Třeba zrovna ve formátu vhodém pro xmodmap
. Tam bych možná mohl k nějakému obecnému typu klávesnice svá mapování přidat, aby se pak při přepínání rozložení neztrácela. Typ klávesnice, který používám, bohužel přímo v KDE na výběr není.
ps ax|grep X
)... tie screeny budes mat pravdepodobne oznacene ako localhost:0.0 a :0.1 (alebo obdobne). Neviem, byt tebou si nastudujem ako sa to konfiguruje (navodov ako "multimonitor linux" je na googli milion), a potom ako to vlastne bezi u teba - teda, za predpokladu ze si to len "nejak nastavil, aby to nieco robilo". Ak vies co si robil, znovu sorry...
ale inak do toho presne sedi to spravanie, ktore popisujes - ze skratky odchytava iba "primarna cast" xservera (podla mna prvy z tych 2 xserverov)... preco vlastne nechces xineramu?
co sa nastavovania tych klavesnic tyka, to fakt neviem - ale tiez pochybujem, ze by to neslo, na to je KDE az prilis konfigurovatelne... pri zmene klavesnice sa predsa iba vola nejaky prikaz (u mna napr. pri prepnuti na slovensku setxkbmap -model pc104 -layout sk -variant qwerty
- vid kcontrol/regional.../keyboard layout); neviem sice ako sa da zmenit priamo, ale urcite to tiez pojde - vyrobenim vlastnej definicie klavesnice alebo nejak podobne... google...
good luck
ano - ale to ze mas jeden konfigurak neznamena, ze ti bezi iba jeden server (vid ps ax|grep X
)...
Běží samozřejmě jeden X server, jak už jsem psal. Není sebemenší důvod mít víc X-serverů. To se dělá jedině tam, kde na jednom počítači pracuje víc lidí naráz a každý má vlastní myš, klávesnici a monitor. To ale pak není ani multi head rozložení, ani můj případ. Jmenuje se to multi head právě proto, že na jednom X-serveru je několik displayů.
ale inak do toho presne sedi to spravanie, ktore popisujes - ze skratky odchytava iba "primarna cast" xservera (podla mna prvy z tych 2 xserverov)... preco vlastne nechces xineramu?
Žádné dva X-servery neexistují. Multi head konfigurace je o tom, že běží jeden X-server. Jsou to jednoduché počty: jeden uživatel, jeden X-server.
Zkratky většinou neodchytává X-server. Ten je prostě dostane a pošle dál programům, které o ně mají zájem. Jedním z nich je applet KDE pro přepínání klávesnice. Applet ale běží jen v jedné instanci na jednom z displayů. Mění samozřejmě rozložení obou displayů (celého X-serveru) najednou, protože tam je (potřetí opakuji) jeden X-server. Ale zkratky odchytává jen na primárním displayi.
Xineramu nechci, protože je to (ve srovnání s proprietárními multi head rozloženími od ATI a NVidia) nepoužitelné řešení. Xinerama je dobrá tam, kde má člověk dvě grafické karty a dva stejné, stejně orientované displaye. Nic z toho není můj případ. Mám jednu grafickou kartu s dual head výstupem (notebook) a mám interní display 1024x768 (vodorovně) a externí 1680x1050 (svisle).
Xinerama přináší dva podstatné problémy: Zaprvé, (pochopitelně) není možné mít na každém displayi nastavené jiné rozlišení. Nemluvím o rozlišení v pixelech, to samozřejmě může být různé. Mluvím o dpi a tím i o škálování písma a dalších s tím souvisejících záležitostech. Zadruhé, neumí jeden display otočit svisle a druhý ponechat vodorovně. Přesněji řečeno, pokus o otočení dopadne tragicky, protože se pokouší otočit najednou celý velký display sestávající z obdélníků 1680x1050 a 1024x768.
Už jsem si zvykl na fakt, že při dual head konfiguraci nebudu mít (s chipsetem Intel 855GM) nikdy 3D akceleraci. Ale abych si nemohl otočit velký display svisle, to by prostě nešlo. Právě kvůli možnosti vidět co nejvíc řádků jsem si takový display pořizoval.
Příkaz setkxbmap
se jistě volá z KDE, to ano. Ale nejspíš se tam někde volá (byť nepřímo) taky xmodmap
, a to s nějakým defaultním nastavením, které nezahrnuje několik mých speciálních kláves. Jinak si to neumím vysvětlit.
Tiskni Sdílej: