Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby.
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby a vyhľadávať ich čo najskôr.
Úlohou SW testera je vyhľadávať chyby,vyhľadávať ich čo najskôr a zaistiť ich nápravu.
To má napísané kolegyňa na stene pred sebou
Vo všeobecnosti zoberieš SW a jeho špecifikáciu a budeš zaradom prechádzať jednostlivé funkcionality a to kde sa špecifikácia líši od reality, označíš za bug. Ten sa zachytí do nejakého systému (bugzilla, PVCS,...) kde sa zaznamená v akej verzii, za akých okolností a pri akých dátach k problému prichádza. Bug sa priradí človeku, ktorý to má fixnúť. Môže nasledovať niekoľko výmien doplňujúciech otázok a odpovedí. Po nejakej dobe to developer fixne a tester overí či je to skutočne fixnuté. Pokiaľ ide o starší projekt, tak prvá polovica odpadá a len sa hrabeš v zozname bugov, ktoré už existujú resp. ich zadal niekto iný a ty len overuješ či boli fixnuté alebo nie.
Je vhodné ak tester skôr pozná praktickú stránku nasadenia SW než stránku programovania (to čo bude potrebovať sa na neho nalepí časom).
K tomu môže časom pribudnúť odhadovanie času na testovanie, rozhodovanie o tom čo sa fixne a čo nie, do ktorého releasu, definovanie funkcionality, ktorú by bolo vhodné doplniť, preberanie bugov od zákazníkov atď atď.
Môže to byť dosť psychicky náročné. Vyžaduje to pamäť, vytrvalosť a schopnosť komunikácie s ľuďmi.
Tiskni Sdílej: