Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zatial to slape v pohode. System Ubuntu 8.10 server.
Za nejakých plusmínus 2000 slovenských sa dá aj v Košiciach zohnať serverhousing s 10x vyššou rýchlosťou, UPS, záložnou konektivitou, klimatizáciou, a pod.. Ak plánuješ hosting ponúkať komerčne, tak by som zvážil či má zmysel hlavný server dávať na klientskú podnikovú linku, navyše asymetrickú. Ešte tak záložný DNS, ale webserver? Odvaha...
A nakoľko v podobnom biznise už chvíľu som, tak k pôvodnej otázke: procesor dvojjadrový stačí úplne bohato, dlho sme šľapali na obyčajnom P4, ešte bez HT, a pri málo malých klientoch (do 100) to je úplne v pohode. Pri dvojjadre to môže ku tým klientom navyše hostovať aj maily a ani spamassassin to tak ľahko neodrovná.
Čo sa ukázalo ako dobrá vec je SW RAID, pri dvoch diskoch mirror, aby výpadok disku nezabil celý hosting. Disk má tendenciu sa pokaziť vtedy keď sa to najmenej hodí... A potom ešte veľa RAM - zaplniť všetky sloty na doske je dobrý nápad, nech už tá doska ma slotov koľkokoľvek.
Ak robíš aj webdizajn, tak to máš good. V takom prípade by som sa na vlastný hosting asi vydlabal - na webdizajne zarobíš mnohonásobne viac. Ceny za webhosting sú mizerné, lebo konkurencia je veľká, treba sa starať o server - aktualizovať, nastavovať, dohliadať, riešiť hackerov, zlomyseľníkov, HW problémy, problémy providera (delisting z blacklistov, prideľovanie ďalších IP pre HTTPS, a pod.). A navrch sa ešte piplať s BFU, ktorí si nevedia nastaviť Outlook a volajú podporu aj v prípadoch, ktoré s hostingom nesúvisia (vypadne im internet = "Nejde nám MAIL!").
Ale vlastne, prečo nie - veď je to zábava. A človek niečo robiť musí. Nevermind, len tak kecám... Nenechaj sa odradiť!
Tiskni Sdílej: