Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
ping 192.168.10.101 funguje
ping -b 127.0.0.1 funguje
ping -c 3 www.yahoo.com (ani žádná jiná) nefunguje - po zmáčknutí entru se nic neděje, jako by zmrznul a o něco se snažil
iwconfig taky funguje,ale zapomněl jsem ji vyfotit a opsat
hláška no interfaces found je součástí výpisu err po zadání příkazu emerge --sync
ještě mně napadají parametry nonis nontp ... - jestli tam nějaký nechybí
snaha se cení
ping -n 77.75.72.3
.
nastavení DNS resolver jsem nedělal a přiznám se - slyším to poprvé . Skusím najít nějaký manuálek a ověřím. Už mám liveDVD, tak se snad budu moci ozvat i z domu.
ping na žádnou IP nefunguje a nic nedělá -> někam bloudí
dig @ip.adre.sa.dns seznam.cz
nameserver 208.67.222.222 nameserver 208.67.220.220
Při instalaci jsem překopíroval funkční instalační nastavení do nového "cp -L /mnt/gentoo/etc/resolv.conf /etc/resolv.conf"
po restartu síť už nešla, ale mám pocit, že ten soubor je prázdný
jestli jsem se překlepnul, asi mně střelí, ale stejně budu rád
může to být chyba - jen se zeptám : Ty čísla mám nechat stejná 208.x.x.x, nebo potřebuju nějaké originál pro můj CPU?
Pokud máš zaplé, používané, dhcp, tedy přidělování IP adres, masky a DNS od routeru, tak tím se to přepisuje, onen soubor /etc/resolv.conf.
DNS si nastav podle svýho providera, můžeš jich mít víc, jak sis asi všim. P.S. ping na DNS obvykle nejde, není povolený, rychlost odezvy od DNS ověříš třeba "host -v www.seznam.cz".
P.S. U ethernetu používam ethtool pro info, zda mam nosnou, vidim protějšek, stejně tak funguje i "ip link show".
P.P.S. jak koukam do manu ...
-R, --nodns Don't send DNS information to resolvconf or touch /etc/resolv.conf.
IP adresu zadat ručně jsem zkoušel do /etc/conf.d/net (doufám, že cesta je dobře)
Protože se v IP vůbec nevyznám, tak jsem zkoušel všechny, ale měla by tam asi být 127.0.0.1 - maska 255.0.0.0 mně ale zaráží a myslím, že je špatně (nepodařilo se mi ale změnit = neodzkoušeno
Teď už se pohybuju ve stádiu "pokus/omyl" - nevím kam konstruktivně šáhnout
sudo route add default gw 192.168.10.x
misto x adresu routeru .
Těm co se mi snažili pomoci díky a zároveň se omlouvám.
Podal jsem nesprávné údaje
Takže - síťovka je RTL8111/8168B - předtím jsem uvedl 8139
iwconfig nefunguje - popletl jsem to s route, který funguje
V jádře jsem podporu nenašel, ale tady v diskuzích se moje síťovka dost probírala. Určitě tam bude i odpověď.
Ozvu se zpětně, ať z toho mojeho chaosu aspoň něco bude
Zdar, jestli jste uvedl MAC adresu 00:1A:4D:5B:21:71
, tak web tvrdí, že máte
MAC Address Prefix Vendor 001A4D GIGABYTE TECHNOLOGY CO.,LTD.(P.S. při správném používání tagů byste měl ten chaos menší.)
lspci hlásí :
02:00.0 Ethernet controler : Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI E xpress Gigabit Ethernet controller (rev 01)
základní deska http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51309
Takže vlastně můžeme mít pravdu oba
Tak se Vám ozývám z nového a funkčního systému.
Nevím, kde byla chyba, ale udelal jsem všechno znova podle HandBooku, stejne jako predtim a po restartu jsem jenom opravil /etc/resolv.conf podle prispevku "housky". Ten se mi po restartu prepsal sam od sebe.
ve woknech jsem prepnul funkci wake on line na disable
modul funguje r8169, takze není v jádre 2.6.25r7 potreba slozite natahovat r1000
První dojem z nového KDE na AMD64 X2 6400; RAM4G : neco úžasného. U starého CPU jsem kompiloval X11-xorg celou noc a KDE celý den. Nová masinka to celé zvládla asi za tri hodky. jeste doinstaluju cestinu a hajajá
Uvidím, jestli resolv.conf po restartu nebude prepsany
za týden pošlu fotečky a nejake snad i nejake testy
Uvidím, jestli resolv.conf po restartu nebude prepsany...jestli bude, tak mrkni do /etc/dhcp3/dhclient.conf a volba "supersede domain-name-servers" je tvuj kamarad ...
Tiskni Sdílej: