Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj radcove Tatuldovi jsem nainstaloval Ubuntu, ale chtel zachovat i Win. Povedlo se Ale aby mel vsechno co nejprivetivejsi, prepsal jsem mu menu.lst na Ubuntu a WinXP. Problem ale nastal po aktualizaci jadra. Grub porad ukazuje Ubuntu a WinXP, ale nacita se porad stare jadro a s tim jsou spojene problemy. Jak osetrit, aby se pod nabidku Ubuntu vzdycky "skrylo" posledni jadro a nemusel jsem porad opravovat menu.lst? Verim, ze mi poradite Diky.
V menu.list je řádek s uvedením default = 0. To znamená, že bootoje první položka. Pokud jsou v menu.lst další položky (různé verze jádra), je dobré nastavit tento řádek. (default=2 znamená, že bootoje třetí položka). Není-li v menu.lst žádné další jádro, je nutné je tam nainstalovat.
Tohle vim, jde ale o to, ze ja bootuju prvni polozku (0), kde mam (rucne upravene) Ubuntu. Pak mam polozku dva (1), kde mam WinXP. Kdyz se mi vytvori nove jadro, tak porad mam dve polozky: Ubuntu a WinXP. Bootuje Ubuntu. Ale v tom menu.lst se mi u polozky Ubuntu nezmeni verze jadra. Me tam proste nic vic nebribude a ja musim verzi jadra prepsat zase rucne. Jestli jsem Vasi odpoved spatne pochopil, omlouvam se
Ubuntu pri aktualizácii jadra patrične upravuje aj menu.lst.
Ak ho máš ručne editovaný, vznikne niečo ako sekcia pre "iné OS" a "pôvodné Ubuntu menu". Presuň si svoju položku s Windows do "iné OS" a "pôvodné Ubuntu menu" sa bude aktualizovať.
Pôvodné (staré) položky sa však neodstraňujú automaticky, takže časom budú pribúdať a čas od času je dobré ich pomazať.
Jenom drobna poznamka - lepsi nez rucne mazat polozky pro stara jadra v menu.lst je ta stara jadra odinstalovat, aby nezabirala zbytecne misto na disku.
a poradite, jak se to da odinstalovat?
to jsou ty linux-headers? neznicim tim nejak system, kdyz necham jen to posledni?
linux-headers by to melo nabidnout odstranit spolu s linux-image, pokud se dobre pamatuji:) Radeji jeste zduraznim: aspon jedna verze vsech baliku - vetsinou ta posledni tam musi zustat !
to jsem udelal, posledni verzi jsem ponechal Jen teda nevim, jak jeste docilit toho, na co jsem se ptal puvodne.. A to zmena linuxoveho jadra pod mou nabidkou Ubuntu
No, v Synapticu prece :) Staci najit vsechny baliky, ktere zacinaji "linux-image" a zbytek bude zrejmy.
nebo takto: dpkg -l | grep linux-image
ii linux-image-2.6-686 2.6.22+11 Linux 2.6 image on PPro/Celeron/PII/PIII/P4
ii linux-image-2.6.18-4-686 2.6.18.dfsg.1-12etch2 Linux 2.6.18 image on PPro/Celeron/PII/PIII/
ii linux-image-2.6.21 2.6.21-10.00.Custom Linux kernel binary image for version 2.6.21
ii linux-image-2.6.21-1-686 2.6.21-3 Linux 2.6.21 image on PPro/Celeron/PII/PIII/
Tiskni Sdílej: