Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Dobrý den,
mám takový problém, všemožně se snažím přijít na chybu, kterou mi způsobuje ubuntu Hardy 8.04. Pokusil jsem se zavést nové jádro, ale neúspěšně, zprvu mi šlo spouštět staré jádro, nicméně pak najednou při dalším pokusu o instalaci ani staré jádro nepustím a vždy skončím v busyBoxu. Na všemožných fórech se dočetl, že by to mohlo souviset s detekcí sata disku (linux mám na SATA disku a pak na ata ještě win XP), ale dříve s tím problém nebyl.
Pokusil jsem se tedy nahrát na video bootování se skokem do BusyBoxu, abych odhalil chybu, ale nic v tom nevidím, respektive je mi to k ..., protože tomu zas tolik nerozumím a tak zde přikládám link na video: linux-error booting a skok do busyboxu (12MB) a prosím o radu, která s chyb je pro mě rozhodující a co s ní.
Předem všem moc děkuji. Jen nerad bych přeinstalovával celý linux, protože v něm mám už vše hezky nastavené, což mi také zabralo nějaký čas.
Pro jistotu přikládám ještě jeden odkaz, na další video, je to také bootování, ale chybí tam kus monitoru, takže bych stejně to prvně zmíněné mělo být lepší. (Druhé video (14MB))
Ještě jednou předem díky.
První problém je v čase [52.280734]:
exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x2
ale z toho se to pak vzpamatuje, i když nikde tam nevidím výpis partitions na sda; na sdb tam je (zkusil jsem to do googlu, spousta odkazů, ale vesměs věci týkající se starších jader). Potom je zajímavá řádka skoro na konci
Target filesystem doesn't have /sbin/init
Zkuste se z toho busyboxu podívat, co vlastně na tom disku je, která ta partitiona má správné UUID (je v menu grubu root=...) atd.
Tak opravdu, největší zádrhel bude v tom
Target filesystem doesn't have /sbin/init
Najel jsem s live CD a zjistil, že tam ten soubor prostě není. Zkusil jsem tam nahrát nějaký, co se vytvořil, když jsem najel z toho CD, ale nenaběhlo to. Jen nějak kousek. Takže v detekci disku problém není :( Vyvstává mi tedy otázka. Je možné sehnat někde tento sobor, nějak univerzálně nastaven, aby na něm naběhl i můj systém?
Doufám že ano, nejlépe ho najít pod stromečkem :) Tak šťastné a veselé a díky za rady.
$ dlocate /sbin/init upstart: /sbin/init upstart: /sbin/initctl
takže nejlépe vymontovat disk, připojit někde k počítači, chroot na něj a přeinstalovat balík upstart. No a taky na tom disku pustit fsck, jestli ten soubor nezmizel kvůli nějaké chybě disku.
Takže všem velice děkuji za rady, protože nakonec se zadařilo a tuto zprávu píšu ze svého obnoveného Ubuntu. Jsem nevýslovně šťastný, nejlepší dárek, co jsem mohl dostat :) Ještě jednou díky za rady...
A prozradíš nám, čím to tedy bylo?
Bylo to opravdu tou absencí souboru /sbin/init, takže nabootování z liveCD, nainstalování dlocate a následně jeho spuštění a pak hle, soubor se objevil a systém normálně nabootoval.
Sice jsem ze samé radosti hned dal celý ubuntu povýšit na verzi 8.10, což mělo za následek nějaké pletky s grafickou kartou (DKMS AUTO installation service for kernel ..... [fail] ) takže teď nemám zaplé efekty a 3D podporu, ale to se taky nějak časem vyřeší :)
A nad příčinou zmizení souboru /sbin/init jsem uvažoval a krom nepovedených zavádění nového jádra a následného pokusu o spuštění recovery módu jak nového, tak starého jádra, o jiných příčinách nevím. Jinak tímto tempen neustálých chyb (většinou vlastní vinou způsobených) se třeba i v rozumném horizontu naučím alespoň slušné základy linuxu, jeho provedení a možností :)
Tiskni Sdílej: