Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Nemáte někdo zkušenosti s aplikací Gadmin-rsync? Hledám nějakou jednoduchou aplikaci s grafickým rozhraním na zálohování po síti. Mám 3 PC (Win i MacOSX) a jeden s openSUSE 11 kde chci zálohovat. Zkoušel jsem Grsync, ten ale bohužel neumí časový rozvrh s několika úlohama. Potřebuji, aby se mi zesynchronizovaly adresáře 1x denně postupně z různých počítačů...Gadmin-rsync se mi zdálo nejvhodnější, ale nejde mi nastavit zálohovací úlohu po síti. PC jsou připojeny k openSuse přes smb. Pokud zadám novou zálohovací úlohu, tak po zadání remote serveru, složky, přístupového jména a hesla, portu, mi to vyhodí chybu...Error: The local private key does not exist. Zálohovací úloha pak samozřejmě neproběhne...Zkoušel jsem se dívat i do nápovědy, ale tam není nic, ani na stránkách aplikace. Netušíte někdo co s tím?
Ahoj,
co s tim to netusim, ale co to zkusit obracene? Na stanicich nasdilet adresare, ktere chces synchronizovat a potom je skriptem z OpenSuse pres rsync synchronizovat. Nebude to sice v grafice, ale zase to bude fungovat
Nazdar,
ano, aj ja by som to riesil obratene, a pouzil na to cron + rdiff-backup
Asi jsem se nevyžvejknul úplně nejlíp...v podstatě mi jde o totéž...na jednotlivých stanicích mám vysdílené adresáře, které chci synchronizovat a přistupuju k nim z openSuse přes smb. Chtěl jsem ale využít grafické nadstavby pro rsync (Gadmin-rsync), kde lze naklikat jak synchronizaci, tak časy synchronizací...synchronizace v rámci 1 počítače funguje naprosto spolehlivě, ale já právě potřebuju synchronizovat po síti...Přiznám se, že raději dávám přednost aplikacím s grafickým rozhraním (takhle podobně funguje pod Win Synchredible...), s tvorbou skriptů nemám zkušenosti
Ahoj,
nemas se ceho bat, bude to opravdu jednoduchy. Nejdriv si udelas jednuduchy skript kam napises neco takveho:
#!/bin/bash
/usr/bin/rsync -a /adresar/odkud/synchronizovat /adresar/kam/synchronizovat
a ulozis ho treba do adresare /root/bin pod jmenem synchronizace.sh a udela ho spustitelny
chmod 700 /root/bin/synchronizace.sha
potom uz staci jen pridat jeden radek do souboru /etc/crontab
25 6 * * * root /root/bin/synchronizace.sh
to znamena spoustet kazdy den v 6:25 a restartnes cron
/etc/init.d/cron restart
a je to
Principielně to asi chápu Ještě bych se tedy rád zeptal...Pokud je těch adresářů víc (stačí všechny příkazy napsat pod sebe do jednoho skriptu?). A pokud jsou na síti, přístupné přes smb sdílení, musím ty adresáře nejdřív namountovat, nebo to lze nějak ošetřit, aby se nemuseli klasicky mountovat a v jaké tvaru se píše adresář a přístupová hesla? Pokud to takto pak funguje, mám nějakou vizuelní kontrolu o stavu synchronizace, případně nějakých chybách.?
Díky za rady.
Prikazu muzes mit ve skriptu kolik chces, spusti se jeden po druhem, jestli potrebujes nejdriv pripojit nasdileny adresar na windows tak takhle by to cele asi vypadalo.
mount -t cifs //server/sdileni /mnt/adresar -o username=user,password=heslo
rsync -av /mnt/adresar /kam/chces
2>&1 >> /tmp/rsync.logumount /mnt/adresar
cat /tmp/rsync.log | mail -s "Log ze synchronizace" tvuj@mail.cz
rm /tmp/rsync.log
Do souboru rsync.log se bude zapisovat vystup i pripadne chyby ze synchronizace a nakonec ho dostanes mailem.
Tiskni Sdílej: