Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Prosim, poradte mi s instalaci Debian Etch (stahl jsem si posledni ISO CD). Mam dva disky SATA300 a DVD SATA LG. 2x sitovka Edimax a 1x integrovana na desce (ted si nepamatuju typ desky, je to ale Asus). Pri instalaci mo to hlasi, ze nebyl nalezeny CDROM Co mam delat? Neumim se nejak "stourad" v kernelu, tak jsem tak nejak odkazany na instalacni CD. Za kazdou radu moc dekuju. Otazek by bylo jeste vic Diky moc.
jo, k tem sitovkam jsem zapomnel doplnit, ze to nevidi tu integrovanou. Kdyz jsem instaloval z ATAPI obstarozni CDROMky, zase mi to nalezlo jen jeden disk (pritom ten druhy je identicky). Takze nevim, co delat Potrebuju to co nejdriv rozchodit, takze za kazdou pomoc budu neskonale vdecny...
A v tom Lennym to uz funguje? Co tam je za jadro?
zkusil bych si pohrát v BIOSu s nastavením řadiče (AHCI/Compatibile mode atd.), také jsem měl podobný problém a toto pomohlo...
To uz jsem taky cetl, ale ja takovy volby (ani podobny, co se tyce SATA) nemam Nehlede na to, ze me nejde ani ta int. sitovka a "vidi to" jen jeden disk. Dal jsem tam na zkousku ubuntu server a tam vse bylo OK, az na to, ze z urcitych duvodu mi Ubuntu server nevyhovuje potrebuju debian..
Jeste mi prosim poradte, jake rozdeleni disku mam pri instalaci vybrat. Budu chtit raid1 - zrcadlo. Mam pouzit LVM a nejak "specialne" nechat rozdelit instalatorem disk? Byl bych rad, kdyby vsechno potrebne udelal instalator... diky
Tiskni Sdílej: