Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Dobrý večer
Dalo by se říct že jsem začátečníkem v linuxu(v podstatě i s počítači obecně), tak se předem omlouvám, zda-li můj dotaz bude hloupý.
Prohledával jsem diskuze jak jsem mohl, ale nenašel jsem řešení mého problému, a tak se ptám jak jej vyřešit.
Při kopírování jakýchkoliv dat z CD do PC do adresáře /home/MeJmeno nebo kamkoliv jinam se mi všechna data zamknou a nemohu je upravovat.Při kopírování dat z CD například přímo do mobilu se stane totéž. A do třetice ještě při kopírování dat z jiných medií (např foťák) do PC se to už nestane.
Samozřejmě jsem vyčetl, že se toto dá vyřešit dodatečným přidáním práv složce a podsložkám například příkazem v terminálu:
sudo chmod 750 -R /home/MeJmeno/NejakaData
(co které písmeno a číslo znamená, jsem si už vyčetl z učebnic)
To je ovšem hloupost, abych po každém kopírování nějakých CD s daty tohle prováděl. Nelze to vyřešit nějak jinak? Mám Ubuntu 2008.10. Data jsou vypalovány určitě na strojích s OS Windows.
Ještě malá poznámka, na Ubuntu 2007.04 se mi to nestávalo (se stejnými CD).
Předem děkuji za rady a pomoc.
Snad jsem našel odpověď, má stačit dát daného uživatele do skupiny cdrom ... tedy "jako všude" v linuxu. A uděláte to "usermod -G cdrom vas_login".
P.S. pokud kopíruješ k sobě do adresáře přes sudo, stačí změnit vlastníka a skupinu ... chown vas_login:vas_login cesta -R.
Ty práva samozřejmě dodatečně přiřadit jdou. Ale to je hloupé pokaždé dělat. Já ty data ani mazat nemohu. A jak říkam v Ubuntu 7.04 to bezproblému fungovalo. Přehrál jsem data z CDček a mohl jsem si s nima dělat, co chtěl.
Já nekopíruju soubory přes terminál. Su zvyklý ještě z oken na okna. Chytnu přetáhnu pustím. No a teď v tom posledním Ubuntu to prostě nejde a pozamyká všechno přehrané.(u souborů a složek se objeví obrázek zámečku). Fakt nevím co stím.
Asi nezbyde nic jiného, než ty práva dodatečně přidat.. :(
Áno, tento problém mám aj ja. Na Ubuntu 7.10 po skopírovaní z CD na HDD pekne priradilo právo na zapisovanie. Ale od 8.04 a na 8.10 detto mu to právo nepridá a v Gnome to pekne označí značkou zámok na ikone danych súborov, adresárov. Aj mne to už lezie na nervy a zaujmalo by ma či sa to niekde dá nejako nastaviť, aby to už nerobilo.
mode=číselná_hodnota
, kde ta hodnota je číselné označení rwx práv, musí ale začínat nulou.
Takže do /etc/fstab
na řádek upravující připojování CD dopsat parametr mode
a mělo by to fungovat. U mě to vypadá například takto:
/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,ro,users,iocharset=utf8,mode=0755 0 0Soubory se pak po připojení vytvoří s právy 755, tedy rwx,r-x,r-x.
uid=číslo_uživatele,gid=číslo_skupiny
Tiskni Sdílej: