Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
S tímto operaćním systémem zaćínám, respektivé chci přejít z windowsu na linux konkrétně mandrivu, ale mám pár dotazů:
Prosím, vysvětlujte to jak nejvetsimu amaterovi
1) potřeboval bych poradit s dělením disků: rozdéleni jsem si disk na 25G (boot) 150G a 2G (swap). Těch 25G je urćenno pro Linux -aby se sem nianstaloval. Jenže instalačka si automaticky vybere ten 150G disk. Co mám udělat aby se to nainstalovalo na téch 25G??
2) délám v sezení KDE4.1 (to nejnovejsi). Ale potřebuji složku počítač (kořenový adresář, kde budou disky, dvd-rom, flashky...)
Kdyz spustim GNOME, tak tam na ploše ta složka je
3) problém s obsahem dvd: vložím DVD Call of duty 4 a obsah DVD se naćte. Po té vložím Lotr of the rings.The battle for middle-earth (nebo jine DVD) ale obsah se nenačte (ve winu je vśe ok) -nepomoze vysunuti a zasunuti plotny. S timto souvisi i textove dokumenty na mem flash disku (.doc a docx) Sloźka má v názvu diakritiku, je mozne aby to nejak blokovala (po otevreni složky nevidi soubory -ve windowsu vse OK)?
4) problém s drivery: Mandriva mi hlasi, ze ví co tam je. Ale ovladaće tam zdřejmě nejsou. Chlazení grafiky jede pořád na plný otáčky -v běžném provozu (jsem jen v KDE ). Ovladace pro grafiku neni problem stahnout; hledal jsem ovladace na Linux pro mou zakladku Gigabyte EP45-DS4 a nenaśel jsem (na oficialnich strankach take nic). Pokud by byla nejaka dobra duse ktera by mi hodila odkaz, byl bych vdecny. Pod Wine to nejede, respektive jede ale jak nabehne analizovani hardwaru tak to zamrzne (analyzovani)
5) tento problem tak trochu souvisi s bodem 4: problém s netem. Mám WiFi, dám Enhernet (proskoušel jsem všechno) zadám ručně IP, masku, DNSka, výchozí bránu a internet nejede -kde je chyba?
Potřeboval bych soft na Linux ve stopach Daemona (virtualni mechaniky)
Kdyby mi sem nekdo dal i graficky navod tak by to nebyo ke skodě
Dík vśem
1) : zkus při vybírání disků použít "vlastní rozdělení disků" nebo tak něco
2) : v mandivě připojená zařízení vidíš v media:/ přesně jako v gnome
3) : sudo mount -t iso9660 /dev/cdrom /media/cdrom nefunguje? místo /dev/cdrom je možné i /dev/cdrom1 nebo /dev/sr0
4) : drivery na základovku nepotřebuješ
5) : promiň ale tuto problematiku neznám
Daemon není nutný stačí příkaz mount -t iso9660 -o loop,user /cesta/k/image /pripojny/bod pokud je to image.iso, na jiné třeba furious iso mount
Speciálně u síťovky v tom chybí více informací ... má link vidět, má dobře/správně modul, dobře stejnej rozsah IP adres na obouo koncích, dobře nastavenou bránu a DNS?
1) patrim mezi uzovatele co casto formatuji disk, takze chci mit disk jen s Mandrivou+programy
3) o tom co pises ani nevim. prosim vysvetlete mi nekdo kde to je (nejlepe pomoci screenů)
5)Realtek RTL8168/8111 Family PCI-E Gibabyt Enhernet...co tam mam primo za ovladac ti reknu az mi nekdo poradi kde to zjistit (druhy den mam instalnuty Linux na sekundarnem disku)
Mandriva 2009 je naprostá tragédie. Koukněte se na video na zive.cz. Je to téměř nepoužitelná věc s experimentálním rozhraním KDE 4. Proč řešit 5 složitých bodů?
Výsledek? Linux si sám zvolí partition, KDE 4.1 bude polofunkční. S obsahem DVD si to neporadí, hardware kvůli špatným ovladačům odejde kousek po záruční době a WiFi nepůjde, protože Vám má stačit ADSL, která občas taky nejde...
Dají Vám návod v češtině a graficky? Nedají. Vždyť tomu nikdo nerozumí. Výhody Mandrivy? Nula.
a to jsi viděl jen to video a nebo umíš i víc? Já mám mandrivu na serveru, na notebooku i na domáci stanici a všude jede dobře. Wifi, ethernet, dns, vpn, postfix ... kotel věcí...nebude ona chyba mezi židlí a klávesnící? Pokud si koupím celé distro v e-shopu tak je k tomu český manuál i s obrázky, celý instalátor kromě snad první obrazovky je česky a všechen HW mi to našlo na první pokus. Bez dodatečných instalací ovladačů a jiných krávovin z windowsů.
Aby mě někdo nenapadl že neumím s windows nebo jsem jejich odpůrcem, tak zrovna nyní píšu z OS Windows Vista, i když proti své vůli, protože musím zůstat kompatibilní se svou prací a tam se jede převážně na Windowsech.
Takže výhody mandrivy nejsou nula. Je to plně použitelný OS včetně všeho co potřebuju na běžnou práci. To že tomu nerozumíš ještě neznamená, že tomu nerozumí i ostatní.
HAWK
Tiskni Sdílej: