Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Koupila jsem notebook s tím, že nechci Visty a dám tam linux, jehož podporu má. Ale narazila jsem s tím, že nemám v DOSu ovladače na cd, notebook nemá disketovou mechaniku, natož netuším, jak se na DOSu, jestli to vůbec jde, připojit k netu...
Jak mám nainstalovat ovladač?
(Vím, že se ptám spíš na DOS, ale fakt neviím, co mám dělat...)
"tak prostě v BIOS nastav ať zní nabootuje" - ale jak? Pro někoho, kdo o tom neví nic?
Těsně (maximálně tak sekundu dvě) po zapnutí PC se dostanete do BIOSu nejčastěji klávesou Delete. A v BIOSu nastavíte, aby počítač startoval z DVD mechaniky.
Alebo Escape alebo F9, F10, F11, F12, treba vyskusat. Niekedy POST Vypisuje moznosti ako ist do Boot Menu alebo do Biosu.
Tak to jde klávesou F10. Nastavila jsem tam v System Configuration > Boot Order na 1. místo "USB CD_ROM" a ... nic. Ikdyž to je fakt uloženo a nastaveno. Tak už fakt nevím co...
Ne, nemá, má ji normálně uvnitř... akorát taková možnost tam není... je tam USB CD-ROM, Notebook Upgrade Bay, Notebook Hard Drive, UBS Floppy, US Hard Drive, Notebook Ethernet, SD Card. Takže nevim. Normální (tu interní) mechaniku nenabízí vůbec, tak si půjčit externí disk a doufat?
Ta interní mechanika je totiž pojmenovaná jako Notebook Upgrade Bay. Takže nastavit Notebook Upgrade Bay a vesele bootovat z CD
Je to HP 2230s. Mohla bych zkusit něco přes USB, akorát že mám jen flashku, která v nabídce není (viz výše - jen externí cd a disketová mechanika a externí pevný disk).
Stáhla jsem to ze stránek SUSE: openSUSE-11.1-KDE4-LiveCD-i686.iso - nejsem si tak jistá tím i686. Asi je to cd špatný, teď jsem to zkusila na PC (s Mandrivou i Windowsem) a live suse taky nenaběhlo... ale i kdyby bylo dobrý (vypálit znovu nebo tak), stejně bios nemá v nabídce bootování z cdčka... Nebo by to z funkčního cd udělal automaticky? Nevím...
Když stahujete obraz CD či DVD a tak (a nejen tehdy), tak zkontrolujte vždy kontrolní součet (např. md5 sumu) toho obrazu a pak teprve obraz vypalte na CD (DVD...).
Ušetříte si tím nervy, čas i peníze.
Napodruhé vypáleno v K3B (jako obraz, samozřejmě, a md5 obvykle kontroluju), noťas si to našel úplně sám a už to jde. Tak díky za pomoc, ikdyž tkvěl problém nakonec v takové hlouposti jako špatné cd...
Vy chcete instalovat operační systém a nevíte, jak se bootuje?
Tady asi má někdo drsný smysl pro humor nebo je velmi naivní.
Pokud to je ten druhý případ, tak doporučuji návštěvu někoho, kdo tomu rozumí.
no a tvuj prispevek se mi zda docela povysenecky a zbytecny.. Na tom ze si chce sama nainstalovat system a nevi jak neni nic spatne.. naopak bude mit o skusenost vic :)
Ale abych nespamoval.. zavolal bych si na podporu od HP :) Protoze se mi zda trochu divne aby BIOS nepodporoval boot z CD mechaniky....
řekl bych že instalační cd linuxu není potřeba otevírat v dosu ale je z něj potřeba nabootovat - ještě než se spustí dos. (v biosu nastavit bootování jako 1. z cd nebo nějakou klávesu F-něco hned po zapnutí a vybrat tam cd.)
Fajn, linux se tvářil nainstalovaně, že to mám zapnout znovu. To jsem udělala, ale po restartu prohlásil "missing operating system" (bez cd) a ani cd už nebere - nenačte - a ke všemu se teda i smazal dos... Teď už fakt nevím co...
Jaký ten Linux jsi tam nakonec dala? Po restartu se neobjeví vůbec nic než tento výpis?
OpenSUSE 11.1. No nejdřív takové to "press esc for startup" či tak něco a pak to načítá načítá a vypíše, to "missing operating system" - ještě jsem mu to zkoušela dávat z flashky a křičel "error loading operating system" - ale narozdíl od toho, když tam dám cd teď znova, aspoň pozná, že se vůbec snažim mu nějakej systém nacpat... Předtím, když ten SUSE z CD naběhl, a tvářil se nainstalovaně, tak se i tvářil, že rozdělil disk - není to důvod, proč to znova nenainstaluju?
(Já jsem to říkal.)
Předně ta hláška je "Press Esc for Startup Menu", což zcela mění situaci.
Osobně bych si tipl, že instalátor nenainstaloval zavaděč (což byla rozšířená chyba OpenSUSE 10 a asi ji nikdo neopravil), takže se BIOS pokusí natáhnout systém z disku, ale kde nic (zavaděč) není, ani smrt (BIOS) nebere.
Takže je třeba znovu nabootovat z CD, a odtamtud zavaděč na pevný disk zapsat.
Je zde ještě možnost, že zrovna váš notebook má chybný BIOS, ale obecně na tento model notebooku Linux instalovat jde, protože na stránkách výrobku je recenze od člověka, co tam úspěšně nainstaloval Ubuntu.
A opravdu nemáš ve svém okolí - rodina, škola, práce, známí, atd. - kdo by Ti s tím poradil? Ono řešit to přímo u toho nb to nejspíš bude triviální problém, řešit to ale takhle naslepo znamená jenom štřílení okolo - viz zdujší diskuze.
P.S. Ten pokus o flame je toho jasným důkazem.
Tiskni Sdílej: