Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
USE flagy nastavuji v /etc/portage/package.use, ve stejnem adresari je pak i package.mask, kde muzes urcite ebuildy maskovat
echo "media-video/mplayer -X" >> /etc/portage/package.use
To pouze v případě, že chcete nastavit výjimku a kompilovat -X pouze u mplayeru, pokud chcete celý systém zkompilovaný s -X tak to patří do proměnné USE v /etc/make.conf
mozna pokud to je v /etc/make.conf nastavene jako use X tak ho to prepere, ale nevim, ja nastavuju vsechny flagy rucne v /etc/portage/package.use, abych mel trochu kontrolu a prehled
X
, dejte si to "-X" do /etc/make.conf
, pak by se to mělo týkat všech instalovaných programů. Pokud nějaká další vlastnost vyžaduje X, měl by na to ebuild
správně upozornit (že nemůžete použít USE="xyz" když zároveň máte "-X"), ale je těžké ošetřit všechny kombinace. Ve vašem případě tedy zřejmě X vyžaduje nějaká závislost, která je vyvolaná nějakou další požadovanou vlastností MPlayeru. Když k tomu, jak spouštíte emerge
, přidáte navíc parametr -t
, vypíše se vám strom závislostí a podle toho poznáte, který balíček si dotahuje ta Xka.
ad 2) jak tu správně radí, je lepší dát dané USE, které má být jiné než v make.conf do /etc/portage/package.use. A to nejen z důvodu lepší přehlednosti, ale i z důvodu, že při aktualizaci se použije dané use automaticky, Ale to stále neřeší proč se stále instaluje X i při -X. Jestli se nepletu, tak USE u emerge má nejvyšší prioritu, proto to bude nějakou tou závislostí. Až zjistít kterou, tak nastavením do package.use si zajistíš aby se to nekompilovalo s X
ad 3) dle toho co píšeš, tak nevím, jestli vůbec X-ka máš nainstalované. Ale pokud bys mohl zkusit vypálit i pomocí něčeho jinéhu, třeba k3b, tak by se zjistilo, či to není jen problémem cdw a jeho některého parametru.
dalsi dotaz ohledne gentoo :]
jak updatovat na python 3.0? nenasel jsem zadny ebuild a v portage neni...
diky
jj ja zadal do googlu "gentoo python 3 ebuild " asi to nebylo to prave...sory
ls -l /dev/scd0 groups
gpasswd -a username cdrom
fbcon=scrollback:128K
(třeba) tak můžete "scrollovat" pomocí PgUp/PgDown.
Shift+PgUp
resp. Down
, abych byl přesný.
Jasně...Tak to je fajn, dík za tip.
Jo a je toTo je dobře, zrovna jsem si říkal, že to je na prd, protože by to zrušilo možnost vytažení příkazu z historie (způsobem, který mi vyhovuje)Shift+PgUp
resp.Down
, abych byl přesný.
USE="-X -opengl -xv -xscreensaver -xanim -vidix -dga"
.
Namiesto emerge -pv mplayer
dat emerge -pvt mplayer
. A uvidis to odsadene podla toho, ktory balik tu zavislost vyzaduje.
Rady o zapise -X do package.use sa netykaju tohoto pripadu; nie ze by boli vadne, ale nie je to riesniem toho, preco ti taha X-y. Na jednorazovy pokus je aj aj USE="..." na cmdline dost dobre.
-vo directfb
Tiskni Sdílej: