Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravim,
pouzivam na nekolika pocitacich slackware. Vyvstala potreba jednotne autentikace uzivatelu, a to pres LDAP server (to jde mimo me, takze s tim nehnu). Patral jsem na webu a nasel dve mozna reseni:
- vyuzit PAM - bohuzel, slackware PAM v zakladu nepodporuje a do instalace se mi po precteni ruznych diskusi zrovna dvakrat nechce
- vyuzit nss_ldap - to jsem nainstaloval. Bohuzel, pak jsem zjistil, ze vyzaduje pristup k userPassword polozce, kterou mi spravce LDAP serveru nechce zpristupnit (ne ze bych se mu divil..) a tvrdi, ze to neni potreba (v tom ma pravdu).
Jestli tomu spravne rozumim, existuji dva pristupy:
- pri autentikaci se pouzije BIND na LDAP server, cimz se zjisti, jestli uzivatel zadal spravne heslo - bohuzel, tohle nss_ldap nedela (nebo to tak aspon vypada - nikde jsem nenasel navod, jak ho k necemu takovemu prinutit, a ze jsem hledal pilne..)
- pri autentikaci se stahne userPassword polozka z LDAP serveru a porovna se s heslem - to je cesta, ktera je pro me nedostupna.
Nenapada vas, jak z toho ven? Uz se pomalu smiruju s tim, ze dam protentokrat memu oblibenemu slackware papa
Diky,
Petr
Predpokladám, že by bolo možné nejako synchronizovať /etc/passwd a /etc/shadow s ldapom. Ale to je na googlenie...
Bohuzel, to mi asi neprojde, tak jako tak by to pri napadeni klientske stanice znamenalo zpristupneni (hashu) hesel, to by mi uz rovnou mohli povolit cist ten userPassword
autentikaceautentizace Jinak máte pravdu. NSS je pouze databázová služba, která může nebo nemusí obsahovat heslo. PAM je autentizační řetězec, který jde v nejhorším degradovat na chování bez PAM -- heslo je v NSS. Samotná instalace PAM by nemusela být tak složitá jak vypadá. Spíš je problém pak narvat použití PAM do všech služeb, kde jej chcete využít. Přístup k položce userPassword zas tak strašný není, jelikož heslo stejně v dobrém případě získáte zahashované (aspoň myslím, že by se s tím měl umět systém poprat.) Jako obvykle přidávám odkaz na můj mikro tutorial, jak to rozchodit, když budete mít splněny podmínky (zejména se hodí při boji s PAM). Jinak ten přístup asi bude potřeba pro zápis, budete-li kdy chtít, aby vám passwd změnilo LDAPovské heslo.
Tiskni Sdílej: