Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj lidi, na nb jsem mel Win Vista. Nainstaloval jsem si Ubuntu 8.04. Pri instalacu jsem vybral rucni rozdeleni disku. Vsechno probehlo v pohode. Ale po spusteni Ubuntu jsem zjistil ze windows ted nemuzu spustit... Horsi je ze z linuxu ani nevidim ten disk na kterym jsou Visty. Zkousel jsem podle navodu zmenit nevo v souboru menu.lst, ale tam nevim co mam zadavt presne v tom radku root (hd0,xxx)... Pokud byste nekdo tusil jak to napravit tak budu moc rad. Diky moc!!
kazdy, kdo je aspon trochu pri smyslech vidi, ze jde o novacka.
co cekate, ze udela novacek, kteremu nekdo pri prvnim dotazu poradi olizovat klavesnici, udela? vykasle se na Linux, protoze komunita pro nej bude zosobnenim kretenu, co si nejprve z nekoho delaji srandu, pak vznesou pozadavky a teprve nakonec poradi.
Linux nebude mit o uzivatele min, ani vic. a co udela komunita? rozhodne vam nebude vdecna. takove nazory a komentare patri na zakladni skolu, pripadne ke stolu stamgastu, ne do poradny!
neni lepsi radeji novackovi rozepsat, jake jsou mozne priciny a jak se jednotlive problemy resi? pokud se dotaz opakuje, je tu FAQ. Kdyz nechcete radit, mlcte.
Kazdy, kdo je alespon trochu pri smyslech hlavne vidi, ze jde o cloveka, ktery neumi cist a nechce venovat reseni problemu ani sebemensi usili krome napsani zvastu do poradny. Je mi zahadou, jak mohl rucne rozdelovat disk, kdyz ho pak nenapadne postnout sem zaroven se svou zadosti i vypis zabulky oddilu. To je prece jasny symptom.
Osud takovych novacku je mi uplne ukraden. Ten clovek beze zmeny pristupu stejne nikdy nebude prinosem ani pro sebe, natoz pro nekoho jineho. Co se komunity tyce, tak to, co jste napsal je pusta bezobsazna ideologie, takze nema zadny smysl psat takoveho vety ani na ne reagovat. Kdyby se tady s dotazem objevil pedofil, pomahal byste mu shanet deti, protoze by se jinak nemusel stat clenem komunity?
Pokud se nekdo dozaduje rady zpusobem rozjasaneho nymanda, nemel by byt pohorsen bodem a), ale mel by velmi ocenit bod b)
Jinak dost by me zajimalo, proc vy regujete pouze na bod a) Doufam, ze jste si vsiml, ze je tam i bod b)
pokud je disk /dev/sda, radky v menu.lst na konci vypadaji takto (windows, se instaluji na zacatek disku):
title Windows Vista/Longhorn (loader)
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1
pokud nepomuze, koukni necim (cfdisk, gparted, qtparted) na to, jestli jsi partition (nechtene) nesmazal. pokud ve vypisu nebude, data uz asi nezachranis.
pokud winy nabehnou a linux je nevidi, doinstaluj si balicky s ntfs-3g (ktere to jsou a co pripsat do fstabu ti urcite poradi nejaka wiki ubuntu nebo google)
Tiskni Sdílej: