Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím, pro kolegu jsem před časem vytvořil smtp server postavený na Postfixu a Debianu Etch. Pro autentifikaci klientů využíva jméno, heslo a TLS. Po asi půl roce se mu občas objeví v poště toto:
*****
/This is the mail system at host mail.mujemailovyserver.cz.
I'm sorry to have to inform you that your message could not be delivered to
one or more recipients. It's attached below.
For further assistance, please send mail to postmaster.
If you do so, please include this problem report. You can delete your own
text from the attached returned message.
The mail system
<kneave@ses-ltd.co.uk>: host cluster2.eu.messagelabs.com[195.245.230.163]
said:
553-mail rejected because your IP is in DUL. See 553
http://www.mail-abuse.com/enduserinfo.html (in reply to RCPT TO command)
*****
a email se vrátí. Dělá to jen u pár poskytovatelů. Díval jsem se na stránky mail-abuse dokonce jsem jim tam psal, ale bez odezvy. Co mám nastavit, abych z jejich listu zmizel? Ocením každou radu.
Děkuji
Nejsem moc zdatny v postfixu ani mail serverech, ale nemuze to byt tim, ze host pokousejici se dorucit zpravu tvemu serveru je na nejakem blacklistu (abuse.com), ktery vyuziva tvuj server? ... Myslim, ze by to mohl byt problem s adresnim rozsahem hosta, kterej je celej bloklej abusem (DUL=Dial Up List) ... Myslim, ze je to typicke v dnesnich sitich s dynamickymi IP od ISP.
Pokud vyuziva autentizaci SMTP, asi bych kontrolu blacklistu vypnul.
S tím toho moc nenaděláte, některé servery totiž odmítají přijmout poštu od server, který je připojen přez vytáčené připojení. Jediným řešením asi je, přejít na jiný druh připojení, nebo používat SMTP server od někoho jiného.
Možná ale zabere doména a korektní MX záznam včetně reverzního.
je to bezdrátové připojení se statickou IP adresou. Asi vyzkouším posílat poštu přes server ISP.
Řešil jsem stejný problém u ADSL s pevou IP. Lidi stojící za tímto blacklistem se se mnou odmítli bavit a prý si mám s providerem vyřešit, aby moji IP odstranil ze seznamu dynamických IP adres. Což jsem zvědav jestli se se mnou u O2 bude někdo bavit :( Posílání přes ISP u O2 taky nic neřeší, protože jejich mailové servery jsou na blacklistech poměrně často :(
Hlavně že se na různých místech internetu radí, aby se blacklisty nepoužívali k tvrdému blokování, ale třebaq v rámci SpamAssassina pro zvýšení skóre zprávy.
Tiskni Sdílej: