Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj, mám malou síť, připojenou přes ADSL modem. V síti je server, který spravuje celou síť (www, dns, dhcp, mysql, atd.) Zprovoznil jsem si http://ipaccounting.standus.com/ , ale potřeboval bych získat data z modemu. script IPaccounting se spousti pres cron, ale zatim ziskava data z iptables jen ze servru 10.0.0.139 a potreboval bych ziskat data z modemu 10.0.0.139
Nejraději bych uvítal nějaký sh script, který se připojí na modem, získá data a zase se odpojí. Data se pak ukládají do MySQL databaze.
Server běží na Asus WL-500gP (Oleg 1.9.2.7-7g) a modem Well PTI-8505 s Busybox v0.61.pre s IPTABLES
Děkuji za každou radu.
ssh user@modem prikaz_co_potrebuju
? A možná je na tom modemu snmp služba, bylo by pohodlnější získávat ty data z modemu přes snmp.
Podle parametrů modemu je služba SNMP dostupná na modemu, ale jak jí využit, nevim. http://birdnet.sytes.net/abclinuxu/sntp.png
Připojení přes ssh mi vypíše "ssh: connection to root@10.0.0.138:22 exited: remote closed the connection" službu ssh na modemu jsem povolil.
Dva počítače jsou napojený na modem, k modemu je pak připojen Wifi router, který je taky jako server a nekterým běži všechny služby a za wifi routrem jsou ještě další tři počítače. Přemýšlel jsem o tom, že bych všechny data posílal přes wifi router a tam bych je měřil, ale znamenalo by to, že na modemu bych musel povolit přistup jen pro server. Myslím, že by to, ale zbytečně zatěžovalo celou síť. Děkuji za radu a zkusím zatím přístup přes ssh na modem
tak na modemu je SNMP, ale asi by to neřešilo to co potřebuji, abych měřil každého klienta v síti, ale mohl bych to použít na celkové měření využití internetového připojení
Jaka data chcete ziskat ?
NN
v IPTABLES v tabulce MANGLE bych pocital prenesena data z kazde IP adresy. Ty bych si pak, kazdých 5 min precetl a ulozil do db na serveru. Chci maximalne pouzit vse z ipaccountingu, tzn. jen zmenit cteni dat z locahost na modem
Tiskni Sdílej: