Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Nenašel jsem alternativu k Check Point VPN pro Linux. (Ono řešení existuje. Myslím, že jsme měli na testování Connectru, ale do toho se firma nijak nehrne..) Zkouším, zda by fungovalo jít přes sdílené připojení k Internetu prostřednictvím počítače s Vistama. Dospěl jsem do stavu:
- z Linuxu funguje ping na veřejné IP, zapnu-li na Vistách VPN klienta, pak i na stroje ve firemní síti
- na Vistách mi telnet na stroj s veřejnou IP funguje, na Linuxu mi vypíše escape sekvenci, ale už mi nenabídne login
- také jsem zkoušel otevřít nějaký web pomocí Lynxu. Zdá se, že server najde, ale žádná data z něj nenačte
Tušíte někdo, kde může být zádrhel?
http://emsi.it.pl/auto/opensclienthowto
Urcite se najde UX reseni..
NN
Díky za tip. Uvidím, co na to náš bezpečák - certifikáty máme jako *.p12.
BTW - přidání balíčku openswan se projevilo hláškou: "Novell/SUSE have been granted a license to (re)export of this piece of software outside of the US, as it provides strong cryptographic algorithms to ensure privacy. Other countries (Russia, France, and more) may have restrictions to import or use this software. Please check!". To se asi překládá jako: "Vítejte ve svobodném světě!"
Hm, pokud *.p12, tak co ciscovpn? V portage jeden sice je, ale musí se stáhnout od "dodavatele" ... naštěstí lze vpnclient-linux-x86_64-4.8.00.0490-k9.tar.gz najít googlem
# eix cisco ... [I] net-misc/cisco-vpnclient-3des Available versions: 4.6.03.0190-r1!f!s 4.7.00.0640-r1!f!s 4.8.00.0490-r1!f!s ~4.8.01.0640!f!m!s {kernel_linux} Installed versions: 4.8.00.0490-r1!f!s(14:22:19 28.2.2009)(kernel_linux) Homepage: http://cco.cisco.com/en/US/products/sw/secursw/ps2308/index.html Description: Cisco VPN Client (3DES)
To jsem žádostiv, jak se na sebe budou Cisco s Check Pointem tvářit
Tak Cisco se se mnou moc nemazalo:
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default' make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop. make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.27.19-3.2-obj/x86_64/default' make: *** [default] Error 2 Failed to make module "cisco_ipsec.ko".
Zkoušel jsem ještě KVPNC (0.9.1 KDE4). Výběr je bohatý (bez Check Poinut), ale pohořel jsem na importu certifikátu *.p12 - nemůže jej přečíst
Google toho nachází docela dost ... jeden příklad a druhý za všechny. Nakonec pak ještě improtovat root/veřejný a uživatelský certifikát.
O dožďuchání Cisca obavy nemám. Konec konců pomoci KVPNC jednu Cisco VPN používám, ale není postavená na certifikátu. Spíš se bojím, zda si budou implementace Cisco a Check Point rozumět. Myslím, že Cisco je v KVPNC dost dlouho, aby import *.p12 byl vychytaný, ale certifikát od Check Pointu se evidentě nelíbil. Nemáte s tím někdo praktickou zkušenost?
tak prý už na tom pohořel kolega, který je přeci jenom o kus dál než já. Navíc mám blbou pozici na testování, když nemám pod kontrolou klientskou i serverovou část..
Netušíte někdo, co by mohlo být za problém s tou sdílenou MS sítí, když ping obousměrně funguje? Dnes jsem tu našel zprávičku o iptables a tam je sdílení Internetu také. Znáte někdo princip?
checkpoint pouziva "hybridni" autentizaci, ktera pouziva jine poradi
pri vyhodnocovani autentizacnich polozek. Takze, ten OpenSwan je
pro tuto potrebu nutne opatchovat, aby to umel. (k tomuto reseni se pri-
klanim).
Co se tyce to MS "connection share" je to neco jako router z woken,
co se tyce linuxu tak si z toho PC proste udelate router..a procpete
jim wokeniho klienta z Checkpoint VPN klientem, ale to uz spise bude
jednoduzsi udelat si virtualni wokna na linuxu.
NN
díky za vysvětlení. Pokud by se zadařil OpenSwan, tak mi to také přijde jako nejlepší řešení - ještě to zkusím, ale bez toho, abych viděl reakce na firewallu si moc šancí nedávám
U toho sdíleného internetového připojení se pokouším spíš o varantu Linux > Vista > VPN. Něco jsem k tomu našel, ale některé návody vypadají jako pěkná divočina.. Navíc se mi síťoviny pod openSUSE chovají nějak divně. Pomocí ip link set eth0 down vypnu síťovku - a ona se bez ptatní sama nahodí, podle nálady si ne/vezme konfiguraci z DHCP, rmmod iwl3945 mi likviduje klávesnici a myš => jediná komunikace se systémem je Power.. - prostě zážitek
ja pouzivam misto cisco-vpnclient program vpnc... zda se mi mnohem lepsi ;]
Tiskni Sdílej: