Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím,
potřeboval bych poradit jak dostat zvuk z videa v Xine nebo VLC jako "passthrough" (jako DD/DTS/..) skrz digitální výstup.
Ve zkratce: Zvud "passthrough" mi ven jde ale je slyšet je škrkání a to jak z Xine tak VLC, ostatní zvujky (2.0) jdou.
Hardware: nVidia MCP55 HDA, AMDx64
SW: Opensuse 11.1 x64, Alsa (1.0.18), Kde4 Factory (4.2.3)
Zvuk z Kde, Amaroku (v.2) a ostatních věcí mi přez digitál v pohdě jde (2.0).
v Xine: Nejprve jsem nastavil uspořádání rep. na "passthrough" a potom si vypsal hw (přez aplay). Do zařízení pro passthrough jsem zkoušel hw:0,1 plughw:0,1 iec958 spdif plug:iec958 ale ať nastavím cokoliv pořád to jen škrká (externí dekodér samozřejmě mám :) pak už jsem nevědel co, tak jsel zkusil
vlc: zkoušel jsem různý kombinace, vynutit alsu, vynutit spdif, vybrat hw (ze seznamu - digitál) ale taky jediné k čemu jsem se dstal je škrkání.
Z toho usuzuju, že chyba asi bude někde jinde (protože to dělají oba), ale netuším kde. Napadá vás něco? Díky moc
Nejdříve bych zkusil nastavit flag spdif vysilače HDA kodeku na non-audio:
iecset audio off
Přehrávače by to měly nastavovat samy, ale za pokus to stojí.
Díky moc za ideu.
Výsledky tesů s iecset:
Pokud je audio on - xine i vlc škrkají
Pokud je audio off:
vlc neposílá stream (podle dekodéru)
xine: tam to bylo nějaký divný. Když jsem to zkusil poprvé (po zapnutí PC), tak xine mlčelo (výst. zař. iec958), kouknul jsem na manuál od iecset, kuknul co dělá -x a vypsalo to pro mě do té doby nepochopitelný AES0=0x06,AES1=0x82,AES2=0x00,AES3=0x02 (kde AES0=0x04 pro audio ON a 0x06 pro OFF), tahle AES byly půvdně v xine za tím hw. zkusil jsem je tedy dopsat zpět (výst. zař. iec958:AES0=0x06,AE..........) divný je ze se DD ven dostalo a hrálo. Při dalším spuštění xine tvrdil, že hw je jž používán -> restart PC. Od této chvíle jsem mohl zkoušet cokoliv (včetně přesného opakování postupu) a chová se to stejně nako vlc - je ticho(neposílá stream)
Nějaký další nápad? Díky Miki
Nastavení parametrů AESx nemá žádný vliv na výstupní datový stream - jen se mění hlavičky SPDIF rámců. Pokud dekodér nepozná výstupní formát, nic nepošle ven a bez osciloskopu nevíš, zda na výstupu stream je nebo není.
Hláška xine o používání HW - něco daný HW opravdu používalo. Příště místo restartu PC si zjisti proces využívající zvukovku příkazem
lsof /dev/snd/*
Třeba zjistíš, že je tam nějaký proces, který se ti plete do cesty a budeš jej muset před přehráváním na SPDIF vypínat.
Pohraj si s kombinací parametrů iecset audio a iecset professional. Dekodéry se k nim chovají různě. Mimochodem, mému AVR Harman Kardon trvá někdy přepnutí na DD i několik minut (mezitím přepíná digitální a analogový vstup, ale výstup je mutnutý), takže to chce trochu trpělivosti. Klasické DVD to nedělá, ale to zřejmě posílá přímo DD signál, zatímco PC přehrávače (kvůli HW omezení zvukových karet) musí do DD signálu vkládat nuly, aby datový tok doplnily na stereo 48/16. S tím má můj AVR asi trošku starost.
Tiskni Sdílej: