Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím,
omlouvám se za nic neříkající titulek, ale nevím jak líp to popsat. Mám notebook s Gentoo (kernel 2.6.29-gentoo-r1) a nedávno se mi úplně vybila baterie (zapomněl jsem zapnout prodlužku) a od té doby Gentoo zlobí. Jednak nefungují některé věci v Xfce, ale hlavně to tuhne. Při práci ne, ale přijdu k počítači, pohnu myší a za pět vteřin se rozbliká caps lock a scroll lock a je to tuhý. Čím to může být, respektive co s tím můžu udělat, nebo kde mám začít pátrat? Díky.
Abych to upřesnil, grafika je Intel (ovladač 2.6.3-r1), xorg-server 1.5.3-r5, hal 0.5.12_rc1-r2. Původně jsem to nepsal, protože se to děje až od toho úplného vybití.
Jádro mám starší 2.6.28-gentoo-r5, hal 0.5.11-r8, jinak ostatní máme stejné. I mě od vypnutí / zapnutí zlobí a občas se dokonce zasekne při screensaveru. Je to určitě něco kolem xorg, ale nevím co. Dneska jsem dal dotaz do porady "KDE přepnutí uživatele". Problémy kolem X jsem nagooglil i jinde, ale řešení zatím žádné.
Mimochodem i já mám grafiku Intel.
fsck
, pak otestovat paměť, protože – jak píše ZdenálM – výkyvy napětí komponentům nesvědčí. Poté když tak emerge -ave world
, kdo ví, co se mohlo podělat.
spíš bych zkontroloval zavislosti (revdep-rebuild)
Tiskni Sdílej: