Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Mám potíže s rychlostí a fungováním sítě. Mám linux serevr - UBUNTU 9 a v síti 6 stanic s Windows XP Prof. Na serevru běží DHCP, Samba pro sdílení souborů a tiskáren.
Při otvírání dokumentů to dává síť zaneprázdněna, někdy se WORD dokumet otevírá ze sítě 2 minuty. Pomalé odezvy ze sítě na okolní počítače. Původně byl v síti windows server - SB 2003, který zajišťoval DHCP, sdílení dokumentů a Exchange.
Nevím jestli mám správně nakonfigurovány Windows stanice. Nechal jsem na nich vše úplně původní. Přihlášení do domény zůstalo, názvy stanic uživatelské účty - všechno původní.
Když dám do některého PC live CD linuxu, tak se to chová docela slušně. Nedává že by byla síť zaneprázdněna. Takže problém bude patrně v těch stanicích.
Může mi někdo poradit s nastavení těch stanic?
Děkuji
A jak jste migroval uzivatelske ucty uzivatelu/stanic z windows serveru do ubuntu/samby? Je samba nakonfigurovana jako domenovy radic?
Uživatelské účty jsme nijak nemigroval. Názvy Win stanic a win uživatelů zůstali stejné. Uživatele definované do samby mají jiná jména než Win uživatelé. Konfigurace samby jako doménového řadiče jsme se nijak nedopátral, v konfiguraci jsme nic nenašel.
Tak to potom se nemuzete divit ze to je pomale, takto to nemuze fungovat. Precte te si neco o konfiguraci samby jako DC (domenoveho radice), staci to vygooglit, nakonfigurujte ji jako DC, zalozte ucty na ubuntu/sambe jak pro pocitace tak pro uzivatele a pripojte postupne vsechny stanice do nove domeny, kterou jste vytvorili na sambe. V domene jde o to ze mate trust (vztah) mezi stanicemi a domenovym radicem, takze pokud vypnete jeden DC (Windows) a zapnete jiny DC (linux/samba) a neresite nejak migraci uctu stanic a uzivatelu tak "porusite" tyto trusty a cela domena je v haji.
Viz puvodni otazka:
...
Nevím jestli mám správně nakonfigurovány Windows stanice. Nechal jsem na nich vše úplně původní. Přihlášení do domény zůstalo, názvy stanic uživatelské účty - všechno původní.
...
takze je celkem jasne ze stanice byly v domene...
Tiskni Sdílej: