Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Změnil jsem práci a usedl k PC. S windows nemám vubec žádne zkušenosti. Jsou na celém disku v jednom oddilu, ale disk je zaplněn asi z 50%. Bohuzel si nemohu dovolit ztratit některé komerční programy!!!! Takže asi přerozdělení disku nebude to pravé. (sice v mých očích je to nejlepší, aby byly oba OS na jednom disku a při dotazu zavaděče bych si vybral, ovšem nejsu si jist, že dokážu neohrozit data)
Další mně napadá přidat do krabice další disk. Vím že Bios se dá nastavit, aby bootoval z prvního, nebo druhého. Ovšem kvůli spolupracovníkům, potřebuji aby se standartně prováděl boot windows. Takže lze nějak např. nastavit zavaděč, aby zavedl OS z druhého disku, nebo lze nastavit bios, abych při startu měl výběr?
Třetí věc co mně napadá jsou dvě krabice vedle sebe, ale lze se z windows přihlásit do druhého PC, tak jak je to v linuxu velmi snadné pomocí XDMCP?
Co by jste mi radili?
Bohuzel pan nepise jake je to PC, ale pise ze je to v zamestnani.
A kdyz vidim co maji firmy za letity HW tak bych tak maximalne doporucil virtualizovat M& DOS. Lin distro a jeste s X tak to ani nahodou.
Mozna vsak pan pracuje v dynamicke moderni firme - v tom pripade se omlouvam za kritiku.
A tato varianta je funkční pro dva disky? Jako že Grub nainstaluju na disk 1 a on mi natáhne jádro z disku 2?
Ja dost dobře nevím jak jsou ty PC vykoný a právě proto se mi moc do virtualboxu nechce. Ale ten druhej disk bych si tam zkusil pořídit. To znamená že při instalaci Archu, až přijde řada na Grub, tak pouze musím zadat, aby se nainstaloval na první disk a na bootovací oddíl windows. Správně? Jak poznám první oddíl ve windows. Jsou to XP. Teda víte někdo o nějakým návodu, nebo napíšete mi prosím jak se tato instalace Grubu provede.
Prva vec: udelejte si mage MBR disku co je nyni v PC - muze se hodit.
Zamontujte druhy disk do PC (prepnout na slave)
Nainstalujte na nej Archa a az budete u vyberu kam zavadec tak volte MBR prvniho disku.
Pokud u toho PC budete prevazne vy tak je jistejsi volit prepinani v BIOSu a nebo si nastavit aby BIOS zobrazoval dialog z ceho bootovat (pokud to teda umoznuje)
Kdyz budete mit zalohu MBR z prvniho disku tak se prakticky nemate ceho obavat, vzdy to date do puvodniho stavu a muzete skusit znova.
Bezva děkuji. Tohle jsem potřeboval, abych věděl, co si musím vyhledat za manuály. Tedy:
1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
2. Jak ho zálohovat
3. Jak do něj naistalovat GRUB
4. Nastevení Biosu
>>>1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
Nabootujte nejake live CD a nekam si ulozte vystup z dd:
Vubec live CD je velmi uzitecne - staci Vam nejaka minidistribuce (ja doporucuju Puppy)
2) dd if=/dev/hda of=zaloha_mbr.bin bs=512 count=1
(Disk nemusi byt hda ale muze byt sda)
Kterak zarabat s dd doufam vite. Jeho chybne pouziti muze mit fatalni nasledky.
3) provede instalator Archu
4) s tim si musite pohrat sam v nastaveni konkretniho BIOSu
Tiskni Sdílej: