Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím, mám gateway, přes kterou teče cca 30MB Full duplex a časem mi vzrůstá odezva na tento server viz. příloha. Na serveru věží firewall (iptables) NAT a NAT 1:1. Nevíte co by toto mohlo způsobovat? Děkuji za reakce
Jak je na tom vyuziti pameti? Jsou na ty věži nejaky stavovy pravidla? Aktivni conntrack moduly ?
Vytížení procesoru do 12%
Využití paměti (celkově z 2Gb): Free 400Mb, Cache 1,4Gb, Buffer 162Mb
Load avarage 0,02
V podstatě je tam stavový firewall založený na tomto fw http://www.petricek.cz/mpfw/mpfw jen s drobnými úpravami. Stejný fw běží na dalších 2 routerech a bez problému.
Z grafu je vidět denní perioda (zlom každou 4. ranní hodinu) a pak delší asi týdení (zlom na počátku pondělí, výše hodnot si také odpovídají podle dne v týdnu).
Tohle jasně ukazuje na uměle vyvolané zpoždění. Něco jako shaping provozu.
Buď to je úmyslné (máte pod kontrolou celou cestu?) nebo se někde akumulují filtry, jejichž přítomnost přidává zpoždění a které si přidávají každý den a jednou týdně se vylijí.
Nastavení vašeho packetového filtru neznám. Neděláte tam něco takového?
(Mimochodem ten provoz je 30 MB/s nebo 30 Mb/s?)
Samozřejmě 30Mbps.
Shaping na stroji neběží, ty poklesy jsou způsbeny previdelným restartem mašiny. V podstatě bych se přikláněl k možnosti, že se něco někde akumuluje, ale kde co se mě zatím nepodařilo vypátrat :(
Jestli je to opravdu presne 4 rano, tak bych asi zkusil na jednu noc sebrat +x vsemu v cron.daily
Ten restart 1 týdně ve 4 ráno je záměrný. Jinak by latence na server stále vzrůstala. Je to provizorní řešení, než najdu to co to způsobuje.
Jak vysvětlíte denní periodu lámající se přesně ve 4? Podle mě se touhle dobou něco (pravidla v netfilteru, priorizační třídy, záznamy v tabulce spojení, ve směrovacích tabulkách, nebo třeba nějaké jiné vyhledávací tabulce jádra) stane a přidá to kupu záznamů do nějaké vyhledávací tabulky.
Prozkoumejte, crontab, jiné démony. Na síťový provoz kolem tohoto času bych příliš nesázel, protože kdyby to bylo způsobeno provozem, tak by byl patrný nárůst i během dne (leda že by přes vás tekl jen a kolem 4. nějaký zvláštní provoz, který vyvolá nějakou chybu v jádře).
Špatně jsem pochopil ten dřívější příspěvek se zlomem, myslel jsem ten 1 velký. Za to se omlouvám. Ale asi jste mě nasměroval zprávně, hledal jsem služby, které se pravidelně spouštějí a byla tam jedna, která by tam být neměla a je velice pravděpodobné, že ten skript provádí tuto akumulaci. Zkusím ho vypnout a uvidím. Zatím díky.
Zkusim to rict jinak. Paklize k narustu latence dochazi vzdy ve 4 rano, tak bych zkusil ( koukam jak jiz zmineno ) docasne vypnout cron ulohy, pravdepodobne neco v cron.daily. Ano, cetl jsem ze restart po tydnu je planovany, ten me tolik nezajima.
Tiskni Sdílej: