Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Dobry vecer,
mam dotaz ohledne group ID a user ID. Co vsechno ovlivni jejich zmena? Treba kdyz si tyto cisla zmenim pro sveho uzivatele na svem pocitaci? Projevi se to nejak v uzivani aplikaci nebo jiz vytvorenych a stazenych souborech?
Kdyz zmenite UID a GID, tak nebude mit prava ke svym souborum. Aplikaci se to netyka, ty jsou v systemu, co se tyce dat, tak pravdepodobne nebude mit uzivatel pravo pro zapis do sveho home, coz je jednoduche zmenit. Pokud na jinem stroji mel uzivatel data pod jinym UID a ten samy uzivatel je na lokalnim stroji zase pod jinym UID, tak bude vlastnik dat jiny.
Je otazka, proc to potrebujete upravit, zdali neni jiny zpusob jak veci resit.
Dobry den,
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnot. Jsem po celkem cerstve instalaci linuxu (cca dva dni), takze premyslim jak to udelat. Mam stazenych jen par dokumentu, ktere by sli celkem snadno nahrat treba na USB klic + plus jsem editoval /ect/fstab kvuli pripojeni vzdalenych disku. V podstate hledam zpusob jak to vyresit co nejjednoduseji.
Neslo by to vyresit tak ze zmenim GID a UID a nasledne pomoci chown zmenim vlastnika svojeho domovskeho adresare? Mimochodem jak resit situaci kdyz je muj uzivatel clenem i jine skupiny a zaroven ma na vzdalenem disku vytvoren (zatim prazdny) adresar?
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnotJakým způsobem k těm zdrojům přistupujete? UID a GID klientského počítače snad používá jenom NFS… Jinak stačí změnit příslušná čísla v
/etc/passwd
a /etc/groups
, a pak pomocí find
najít všechny soubory, jejichž vlastníkem nebo skupinou je staré UID/GID a nahraddit to za nové (při hledání můžete použít normálně přímo číslo UID/GID). Jiné změny by snad neměly být potřeba, pokud nepoužíváte nějaký podivný program, který by uživatele nebo skupiny adresoval přes čísla a ne přes jména.
Tiskni Sdílej: