Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Řešení dotazu:
Kazdy soubor by mel jit smazat, akorat je treba spravne napsat jeho jmeno. Uzitecnou pomuckou tady muze byt automaticke doplnovani nazvu souboru (v terminalu) (obvykle funguje i na nestandardni znaky), pripadne pouziti "*". Cim se ten soubor snazite smazat?
find . -inum 12345 -exec rm {} \;
mozna,
NN
rm -i *
nechat shell "napisat" mena suborovTo je dobrý postup, a už tady byl zmíněn. Je ale zbytečné nechat mazat všechny soubory – stačí napsat začátek jména souboru a tabulátorem jej doplnit, pokud název souboru začíná hned nějakým specifickým znakem, pořád je možné pomocí tabulátoru listovat všemi soubory a vybrat si tak ten správný.
potvrdit zmazanie iba toho spravnehoTo není zrovna nejlepší řešení…
Sam mam rad "spravne" riesenia, ale na riesenie jednorazovych stupidnych problemov netreba vzdy pouzit koncepcne dokonale riesenie. Naopak, casto je "sproste" riesenie jednoduche a vyriesi problem skor, ako by si niekto uvedomil, ze vobec o nejaky problem islo.To souhlasím, ale v tomto případě je nejjednodušší nechat si jméno souboru doplnit shellem. Mazat všechny soubory v aktuálním adresáři, a pak ručně všechny až na jeden odklikávat, že ten soubor vlastně smazat nechci, je zbytečně komplikované a nebezpečné řešení.
No a? Tak 40 krát dá 'n' a raz 'y'. Pokiaľ nemá v tom adresári stovky súborov, tak je to jednoduché a rýchle riešenie.rm -i *Tazatel chce smazat jeden soubor, ne všechny (v aktuálním adresáři)…
rm
jako parametry soubory a adresáře, které smazat nechcete – zvlášť když stejně snadno můžete předat jenom ten soubor, který opravdu smazat chcete.
ech, az mi zabehlo ako jem pri citani tohto prispevku ...
to ma daleko od dobrej rady .. to ma daleko vobec od rady ..
cez ls zisti inodu daneho fileu:
bsd(/tmp/abc)# ls -ali
total 4
141312 drwxr-xr-x 2 root wheel 512 Jul 21 22:03 .
2 drwxrwxrwt 15 root wheel 512 Jul 21 22:02 ..
141314 -rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 ase
141317 -rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 d
141316 -rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 dk
141318 -rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 h
141315 -rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 ty
bsd:(/tmp/abc)#
chcem zmazat napr. subor "dk", teda inum 141316
overim si ci viem co robim:
bsd:(/tmp/abc)# find . -xdev -type f -inum 141316 -exec ls -la {} \;
-rw-r--r-- 1 root wheel 0 Jul 21 22:03 ./dk
bsd:(/tmp/abc)#
kde -xdev volba je velmi dolezita pred executnutim rm .. a nasledne zmazem:
bsd:(/tmp/abc)# find . -xdev -type f -inum 141316 -exec rm {} \;
bsd:(/tmp/abc)#
Mňa keď takto hneval v KDE Dolphin aj Konqueror, s úspechom som použil Midnight Commander - najprv som skúsil normálne pod userom a keď to nešlo, tak pod rootom všetko. Čerti vedia, prečo to tak bolo.
Inak, treba sa pozrieť aj na práva celého adresára, v ktorom ten súbor je.Našiel som si prekvapivo veľa súborov s user:root, group:wheel (vzniká to niekedy pri ukladaní z webu, pri kopírovaní z Windows...) - nechápal som, prečo nie som tam user ja.
V emulátoru konzole se přepnout do adresáře, kde je soubor ke smazání, vypsat příkazem ls všechny soubory na monitor, zkopírovat do schránky příslušný soubor a pak příkazem rm soubor odstranit: Za rm dát uvozovky, zkopírovat název souboru ze schránky, ukončit znovu uvozovkami a pak ENTER Právě uvedení souboru do uvozovek většinou pomáhá tam, kde jsou nestandardní znaky nebo je mezera v názvu typu "Tetička Evička z Přešťic.doc"
*-cast-nazvu-souboru-*
doplní všechny odpovídající názvy souboru (pokud trefím jedinečný prostředek, mám vyhráno, pokud ne, můžu ostatní smazat), případně pokud nezvolím žádný soubor, vypíše mi první <tab> všechny soubory a adresáře v aktuálním adresáři (i s escapováním, takže stačí myší vybrat a vložit, pokud mám myš) a další <tab> začne postupně cyklovat mezi všemi soubory a adresáři v aktuálním adresáři, takže si takhle najedu až na potřebný soubor.
Pak je tu ještě jedna rada, většinou to funguje. Použite příkaz detox. (detox /adresar/se/souborem) - změní kódování na ASCII, pak je možné soubor smazat.
konsole
), v ní Midnight Commander (mc
) a s jeho pomocí soubor přejměnovat / smazat.
P.S. Ale opravit už by to mohli...
Mne sa tiež raz stalo, že systém mi stále vyhadzoval chybové hlásenie, keď som chcel vyprázdniť kôš, stále mi hlásil, že ten a ten súbor sa nedá zmazať, pričom po kliknutí na kôš bolo vidno, že je prázdny. Tak som sa preklikal do príslušného adresára a vytvoril som tam úplne nový súbor s presne takým názvom aký mi ukazovalo chybové hlásenie, vyhodil som ho do koša, vyprázdnil kôš a bol pokoj.
Tiskni Sdílej: