Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj,
mám takový hloupý problém, který sice sem tam někdo řeší, ale kloudnou odpověď jsem nenašel. Při intalaci debian lenny (dělaly to zatím všechny verze co jsem měl), se mi při trochu složitější struktuře disků (LVM, RAID, popř. kombinace, apod.) při konfiguraci oddílu root přepne instalátor do AJ, partman dojede do 52% a tím to skončí, vytuhne.
Ve staršich verzích jsem to nějak uklepal, ale teď nejde nic, ani restart partmanu, ani expert mode instalation. Asi si s tím nějak ručně poradím, ale instaluju poměrně často, tak mi to zdržuje...
díky za rady
To ze se prepne do AJ jeste nic neznamena, jaky jazyk instalujete, co vypisuje [ctrl]+[F2]?
Nechapu zasekne se to na rozdelovani disku, co to vypisuje [ctrl]+F2 ?
Expermode instalation je volba na zacatku bootu instalacniho CD a jeste se mi nestalo,
ze by nesla zvolit..nemae neco s tim CD?
Podivne chovani, chce to vyce sporzkoumat!
NN
Expert mode instalace vybrat jde, ale skončí to při dělení disku na stejnou chybu, teda ona to chyba není, jen to na tom zmrzne a dál se nehnu. Na konzoli není žádná chybová hláška.
Takže ještě jednou celé:
- pustím install v CZ - UTF8
- projedu formality (kb, ip, atd)
- rozdělování disků
kontrétně mám teď 2x MD pro systém a data. Zrcadla jsou sestavená přes průvodce, co je v installu. Když vyberu oddíl, který je nyní bez montování a vyberu u něj ext3, naformátovat a připojení ja / (root) a dám ukončit rozdělování, install gui se přepne do AJ. v installu se otevře okno s hláškou starting up the partitioner a naběhne 52% dole na baru. Dál už nic, jen to čumí. To samé to dělalo, když jsem nastavoval jen LVM, ruční rozdělení asi na 3 oddíly.
konzola jede na F4, je tam výpis:
debconf: setting debconf/language to cz
main-menu [11664]: INFO: Falling bact to the package description for auto-install
main-menu [11664]: INFO: Falling bact to the package description for ai-chooser
main-menu [11664]: INFO: Menu item 'partman-base' selected
pozn.: ruční přepis, mohou tam být překlepy
Dalá mi to verze 501 i 502 (debian lenny) a to jen někdy při některých situacích. Při nastavení "root" oddílu je to asi nejčastěji. Pokud použiju nějakou možnost automatického rozdělení disku, projde to v poho. Stejně tak bezproblémově funguje instalace v angličtině, problém nastává jen v cz a při ručním dělení HDDs.
ještě jsem se asi blbě vyjádřil, systém žije, mohu ho ovládat z konzole. Zmrzne jenom install a i to se dá killnout, ale při dalším spuštnění partman je to stejné...a ten se spustí, jakmile v obnoveném installu sáhnu na dělení disků :(
mam presne ten isty problem,
vzdy mi to zamrzne na 52%(Starting up the partitioner) skusal som to na viacerych PC a rozne disky, treba povedat ze su to starsie PC asi 566MHz Celerony... cca 128-256MB RAM
myslim ze instalacia lenny je vadna alebo co :(
... aby som bol presnejsi nezamrzne mi PC ako take, ale zamrzne to na tych 52% CTRL+F2 normlane ide stroj zije, len instalacia skonci na 52% a fertig :(((
hmmm tak som teraz skusil zvolit jazyk instalcaie slovencinu, doteraz som daval cestinu, a vyzera to ze to slape... :)))
jazyk instalacie je len jazyk instalacie (z neho si system vyberie predvolene locales)..
zmenit v systeme sa to da po instalacii stale (dpkg-reconfigure locales)
Tiskni Sdílej: