Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
V mem okolik neni nikdo s nejakou znalosti/zkusenosti IPv6. Marne na internetu hledam odpovedi ohledne zakladnich otazek.
1-IPv4 --- sit 100PC za linux firewallem/routerem s verejnou IPv4 adresou, ktery dela NAT. Nekolik PC maji tunelovane porty na verejnou IP na linux brane. V siti bezi DHCP a rozdava IP adresy 192.168.x.x
2-IPv6 --- ISP poskytuje IPv6, obdrzeno /48, sit 100PC za linux routerem/firewallem. Vsechny servery/stanice pouzivaji pouze IPv6, ktere jsou poskytovany pomoci radvd nebo rucne prirazeny
Vrta mi hlavou jak zabezpecit tech 100 PC? Rozjet na kazdem PC zvlast firewall? Nebo pujde ochranit tech 100PC pomoci iptables6 na tom routeru? V tom pripade obecne jak by to pravidlo melo vypadat?
Předně jak se situace liší od bohužel pro vás hypotetické situace, kdy by ste měl dost IPv4 adres a žádný NAT jste neprovozoval?
Až si vyřešíte zabezpečení této hypotetické situace, tak se můžeme bavit o rozdílech mezi IPv4 a IPv6. V podstatě kromě „source-routingu“, který se v trochu jiné formě vrátil a který lze úspěšně vypnout/ignorovat/blokovat jako v IPv4, je pak už jediným závažným rozdílem ICMPv6. Ohledně toho existuje rozsáhlé pojednání.
Je ovšem nutné si uvědomit, že když zapínáte firewall na bráně, tak tím omezujete svobodu koncových stanic. Co potřebujete vy a vaši uživatelé a čemu dáte přednost, si ale musíte vyřešit sami.
Myslim ze v klidu firewallem, zalezi na distribuci:
http://tldp.org/HOWTO/Linux+IPv6-HOWTO/x2228.html
NN
Vrta mi hlavou jak zabezpecit tech 100 PC? Rozjet na kazdem PC zvlast firewall?Tenhle problém řeší jen ti, kteří doposud mylně pokládali maškarádu za bezpečnostní řešení. PC připojené k internetu by se mělo umět postarat samo o sebe, takže ano, nejjednodušší cesta je aby každej kopal sám za sebe zvlášť. Pokud tomu nevěříte, bude potřeba zavést nějaký arbitrující firewall, který rozdělí síť na zóny, mezi kterými je komunikace pevně dána nebo zakázána.
Tenhle problém řeší jen ti, kteří doposud mylně pokládali maškarádu za bezpečnostní řešení. PC připojené k internetu by se mělo umět postarat samo o sebe, takže ano, nejjednodušší cesta je aby každej kopal sám za sebe zvlášť.PC za NATem není tak úplně totéž jako PC připojené k internetu. A pokud je na tom routeru, který dělá NAT, rozumě nastavený firewall, tak zároveň zajišťuje zabezpečení počítačů v síti. (Například omezením forwardu na spojení, která byla iniciována z vnitřní sítě.)
Vrta mi hlavou jak zabezpecit tech 100 PC? Rozjet na kazdem PC zvlast firewall? Nebo pujde ochranit tech 100PC pomoci iptables6 na tom routeru? V tom pripade obecne jak by to pravidlo melo vypadat?
Rozjet firewall na každém zvlášť jistě je řešení, ale proč to, když už tam firewall pro všechny máte. Na to firewallu nastavíte provoz ven a na jednotlivé PC budete pouštět porty podle potřeby. Velice jednoduše pro IPv4, pro 6 se změní jen adresy a ip6tables:
iptables -P FORWARD DROP # výchozí politika, všechno zahodit iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT # navázané pustíme iptables -A FORWARD -i LAN -o INET -j ACCEPT # zevnitř ven pustíme iptables -A FORWARD --proto icmp -j ACCEPT
Předchozí kód tam budete mít 100% již dnes (v různých modifikacích). Zbytek řešíte natem a port forwardem. To už nebudete potřebovat. Teď stačí pridávat pravidla pro stroje (identifikované svoji vlastní adresou) a porty:
iptables -A FORWARD -d 1.2.3.4 --proto tcp --dport 22 -j ACCEPT # SSH na server1 iptables -A FORWARD -d 2.3.4.5 --proto tcp --dport 80 -j ACCEPT # HTTPD na server2 iptables -A FORWARD -d 3.4.5.6 -j ACCEPT # stroj 3 má vlastní FW, pustíme vše. iptables -A FORWARD -d 4.5.6.7 --proto tcp --dport 5900 -s 5.6.7.8 # na vnc stroje 4 pouze z firmy.
Je to velmi jednoduché, vše se řeší v chainu forward. Ochrana vlastního FW pak v INPUT, ale to je snad jasné.
PS: ukázka FW v tomto komentáři si neklade za cíl zabránit všem útokům, je vhodné jej doplnit o vhodné nastavení ICMP, anti spoofing a další bezpečnostní prvky.
iptables -N server_a iptables -A server_a --proto tcp --dport 22 -j ACCEPT iptables -A server_a --proto tcp --dport 80 -j ACCEPT ........ iptables -A FORWARD -d 1.2.3.4 -j server_a
jeden z duvodu nasazeni IPv6 je prave odstraneni NATu, aby fungovaly p2p aplikace a VOIP bez berlicek. takze zablokovani vseho je fakt imbecilni reseni.
Tiskni Sdílej: