Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ad /home, konfiguráky obvykle jsou v adresáři se jménem programu, je možné, že by se pak chovaly divně, když tam autor distribuce přidá něco extra. Tedy radši nemíchat adresáře stejných uživatelů a různých distribucí/programů.
Je více prostředí, při jejich tvorbě se používají jinými lidmi jiné programové prostředky. A také tito programátoři považují jiné věci za podstatné - asi budeš svědkem flejmů o tom, kde má být tlačítko ok a kde zrušit. Stejně tak i dané prostředí preferují jiné programy, xine/kaffeine či kopete/pidgin, ty uvádím jako příklad.
Obvykle je k dispozici spousta programů pro každou distribuci, tedy v tom se neliší. Snad jen někde je něco dříve aktualizované.
A abych to shrnul, když koukam na Martinovo 3. bod ... pořád platí, že jsi v linuxu a máš možnost volby.
Pravda Ubuntu je takove nejschudnejsi v podstate pro kohokoli.
Jinak pripojovat diskovy oddil s /home/ z jedne distribuce do druhe neni z pohledu uzivatelskych dat (Obrazky, Hudba, Dokumenty apod) problem avsak z pohledu konfiguracnich suboru muzes narazit na obtize ruzneho charakteru jako teba problemy s vlastnictvim souboru, zarazeni do skupin apod. Pokud budes pouzivat dve ci vice distribuci tak doporucuju /home/ kazde zvlast. Pripadne jeste jednu partisnu s FAT32 pro spolecna data - hodi se pokud mas i windows.
Pro co máš ten počítač určený? Já na noťasu mam ověřené /boot, dva cca stejné oddíly a zbytek swap. Původně jsem takhle praktikoval dvě různé verze linuxu, třeba Mandrivu 2006 a Gentoo, teď tam mam Mandrivu 2009 a Gentoo. Třeba pro vyzkoušení suspend2ram apod., co ve virtuálu neuděláš. Samotnej /home se mi dělat nechce. Nemusim si pak hrát s posouvánim velikostí oddílů.
Operu neznam ... mam IBM r51e, teda zřejmě línou mrchu, zatim mi stačí i na ten web (i ve VirtualBoxu ) ... skype je skutečně ve verzi 2.0.0.72 - to si vyřiď s dodavatelem, že nic novějšího pro linux nepošle, je to proprietání a náhrady jsou, jakés takés. Když už, tak založ nová vlákna ... a) flash v ubuntu, b) plynulej skroll ...
Tiskni Sdílej: