Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravim...
Rad bych se ze sveho PDA vzdalene pripojil na muj NB (ubuntu) - kopirovani souboru atp. Takze jsem chtel pres SSH.Pripojeni: NB - cdma od 02, PDA - edge/3g od T-M.
Vzhledem k pripojeni mam dynamickou IP, proto jsem naistaloval dyndns. To fguje. SSH (openssh server) / event. apache(http) fguje take. Zjisteno tak, ze pokusne na NB, kde je pusteny server SSH/apache, pri zadani url z dyndns mi http/ssh posle odpoved (ssh mi samozrejme moc nerekne - kdyz se pripojenym uzivatelem kt. ma jiz aktivni session - ale pri vypisu uzivatelu vidim ze je ssh pripojeni aktivni). Jedna se vsak jen o mistni pristup.
Ovsem pri pristupu zvenci (PDA + edge/3g) nemam odpoved ani na ssh ani http ani ping. FW je nechan dle vychoziho ubuntiho nastaveni, Pres guwf jsem explicitne prislusne porty povolil a stejne nic. Tak nevim jestli to muze byt stale tim FW....
Napadlo me - ze mi asi O2 nedava adresu, ktera je primo pristupna zvenci... Tak ze jsem v jejich podsiti schovan za routerem. Tam mi asi ani dyndns nepomuze. Takze asi se musim zvenjsku pripojit na O2 a pak dovnitr na dyndns (orig.dynamickou) url. Coz se ale asi musi udelat tunelem. Tomuto nerozumim. Tohle neumim. Jak moc se mylim?
Vedlejsi muze i nemusi byt, ze prakticky stejne se chova i VNS. Pokud dam konfiguraci, tak mi to ohlasi ze NB je pristupny jen pres localhost. Coz me stale privadi k tomu, ze musim nejak "zviditelnit" sve PC i pro internet - resp. ze zatim "venku" videt neni.
Byl byste tedy nekdo schopny mi rici co delam spatne a jak se s takovym PDA vzdalene pripojit k NB, ktery je pripojen pres dynamickou IP z CDMA?
Diky moc za jakykoliv postreh.
Tykk
Chybí mi technické detaily: co je to za modem, usb nebo externí? Pokud usb, jaké máte interfejsy? Pokud externí, v jakém je režimu?
Tiskni Sdílej: