Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Od doby co mám nový PC, zažívám nejrůznější prvky nestabilnosti - samovolný restarty (v logu nic), záseky (zase v logu nic). Řek bych, že hardwarem to neni - memtest86+ proběhnul na 100% a nic. Zátěž CPU pomocí mprime přežil taky asi na 40 minut (všechny testy se točily - tj. zatížená by měla bejt i RAM). Napadá mě jestli nemám nějakou chybu v configu jádra (v příloze). Případně další testy na stabilitu. Projevuje se jak kdy, nevidim v tom nikdy, žádnou souvislost. (Klidně běží třeba 3-4 dny, pak třeba 1-2 chyby v jednom dni a zase klid)
Konfigurace:
CPU: Athlon II X4 620
MB: Gigabyte MA785GT-UD3H
RAM: 2x Corsair DDR III 1333MHz TW3X4G1333C9 (2048MB) - sada
4x SATA II disk
Zdroj: Corsair HX450W
GPU: integrovaná na desce
Než se budu dívat na detaily: jak jsi si moc jistý dostatečností zdroje napájení? Jakou máš tak asi rezervu? 4 disky můžou ve špičce docela zazlobit ... Jak koukam, při roztáčení má jeden brát 2A.
Sám jsem na to taky narazil, deska Via Epia, 1x 2,5" disk a víc už 90W zdroj neutáhne. 3,5" disk se už neroztočil, fakt se to někdy nezdá.
Nabootujte nejaky Live system (treba Slax) Vytezujte HW kontinualnim ctenim HDD pomoci dd ve smycce.
Nechte bezet nekolik dni. Sledujte vystup na terminalu pripadne presmerovavejte do souboru a nebo nejlepe nechte posilat nekam na ftp abyste potom mohl mrknout az to zhavaruje treba.
Podivejte se na svaba radice sbernic disku - miva chladic jez byva dost horky (neudrzite prst). Pokud se tak deje zvazte pridani ventilatorku. Me to pomohlo.
Mate UPSku ?
Pokud ne tak berte v uvahu i Vaseho dodavatele elektriny. Casto zpusobuji vypadky delky nekolika desitek az stovek ms. To je jasna pricina padu systemu. Vas predchozi PC mel zdroj s kondy vetsi kapacity nebo mensi odber ... a tento maly vypadek kondy vyrovnaly takze se nic nestalo
Zdroj - casto sou to mrdky, zkuste zvazit vymenu.
Jo s tou spotrebou to je mazec no.
Netbook Toshiba NB 100 ma v klidu pouhopouhych 10 W
Bezny notebook 20 - 40 W
Moderni desktop s int grafikou a nekolika HDD i vic jak 200 W v klidu.
Nicmene jak to jinak vyzkouset nez dlohodobe.
A jako monitor LCD TV = 100-200 W a nebo plasma TV = 300-500 W a jsou na 1 KW
Popravde receno si porad nedovedu predstavit ten CPU (ani GPU) co ony stovky W zkonzumuje.
Pri napajecim napeti 1 - 2 V to vychazi na 100 A a vic !!! Proboha lidi vemte rozum do hrsti a predstavte si piny na CPU a proud 100 A !!!
já mněl podobný problém , nakonec se ukázalo že mám špatný datový káblik k disku , občas se to seklo , v logu taky nic nebylo
Tiskni Sdílej: