Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
mám takový drobný a lehce hloupý problém. Uklízím na počítači, vyhazuji staré disky a po té, co jsem odpojil, jeden starý IDE disk, standardně nanabootuji, grub mi to nenajde. (to ještě pravděpodobně najede mi grub z jiného disku, protože postupem vývoje byl grub v MBR recordech starých disků) Samozřejmě v command lajně grubu umím najít jádro a nabootovat, ale chci to opravit a do budoucna mít trochu jasno. Celkový cíl je v tom jestli a jak bych byl schopen vytvořit konfiguraci, která bude nezávislá na přidávání a ubírání disků a změně jejich pořadí. Tak aby stačilo v BIOSu specifikovat boot disk je ... (u mne Samsung F1 750GB) a za předpokladu, že na témže disku je partišna s grubem a jádrem tak by vše najelo. (Takto to mám, ale nenajede mi) Takže otázky.
V téhle chvíli mám z toho pocit, že když provádí linux upgrade MBR grubu tak má přepoklady o číslování disku, které ovšem neplatí v okamžiku když systém najíždí a je tam jen grub.
Chystám se na upgrade na openSuse 11.2 a pamatuji si že když jsem loni v létě dělal upgrade na 11.0 tak jedinou cestou, která byla průchozí bylo nechat tam pouze jeden systémový disk na něm provést aktualizaci pak připojit další a tento nechat jako bootovací. Což fungovalo do té doby než jsem odebral ted jedno IDE.
1. device.map vznika pri instalaci grubu 2. ano, nic jineho nez grub v tom okamziku nebezi a nic jineho nez bios nemuze pouzit 3. pokud vim, ne 4. pokud vim, ne 5. nerozumim 6. linuxu je to ukradeny 7. podle udev apod. prave proto ma grub vlastni znaceni disku, protoze se nemusi kryt s grubem (biosem)grub se instaluje prikazy "root (hdP,Q)" a "setup (hdR)" (z prostredi grubu), kdy si prave na disk R grub zapise, ze svoje soubory ma hledat na oddilu Q disku P. grub podporuje omezeny pocet souborovych systemu. Ja si vzdycky vyrabim pro grub (tzn. /boot) specialni maly ext3 oddil a to jako prvni, pak nemusim resit, kdy proc zac, proste jen pri vymenach disku znovu nainstaluji grub a pripadne znovu vyrobim oddil se soubory grubu. Jedina nutna vazba mezi grubem a linuxem pak je, ze oddil se soubory pro grub je namountovan jako /boot
Tiskni Sdílej: