Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Řešení dotazu:
touch /cesta/nazev_souboru.pripona
Více viz man touch
mtime
), datum změny atributů (ctime
– změna práv, vlastníka apod., ale i změna obsahu) a datum posledního přístupu (atime
– aktualizuje se při jakémkoli otevření souboru, tj. i pro čtení). Aktualizace atime
se často vypíná, protože to zdržuje (každé čtení ve skutečnosti znamená zápis na disk), a málokdy je potřeba. Vypnutí se dělá parametrem noatime
při mountování disku – jak to máte nastavené tedy najdete pro jednotlivé disky ve svém /etc/fstab
.
Explicitně nastavit data můžete příkazem touch
.
# /etc/fstab: static file system information. # # Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices # that works even if disks are added and removed. See fstab(5). # # *file system* *mount point* *type* *options* *dump* *pass* proc /proc proc defaults 0 0 # / was on /dev/sdb1 during installation UUID=b6c54556-b6f0-460a-bdde-2fefe4aec4a3 / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1 # swap was on /dev/sdb5 during installation UUID=e31eaa3c-c56a-489c-9ccb-843eb1882787 none swap sw 0 0 /dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0Není to v Ubuntu někde jinde?
man mount
).
<pre>
, který zachová konce řádků.
Místo volby noatime
tam máte volbu relatime
– její popis najdete třeba ve zprávičce Linux: použití relatime místo atime.
drajfus@AcerAspire3690 ~$ aptitude show gresistor_0.0.1-0ubuntu1_all.deb E: Unable to locate package gresistor_0.0.1-0ubuntu1_all.deb drajfus@AcerAspire3690 ~$
<pre>
je na Abíčku povolen atribut class
, pomocí kterého se mu dá přiřadit nějaký na Abíčku již existující styl. A Abíčko má nadefinován pro <pre>
třídu kod
, která se používá třeba v článcích pro výpisy kódu. Tím pádem je možné ji použít i v komentářích (konkrétní hodnota atributu class
se nekontroluje). To zjistíte buď studiem povolených atributů a stylů používaných na Abíčku, nebo snáz prohlédnutím HTML zdrojáku jiného komentáře, kde to někdo použil.
Explicitně nastavit data můžete příkazem touch.Až na ten ctime.
Tiskni Sdílej: