Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Přeji pěkný den,
hledám několik informací o IDN a nemohu nějak najít.
1. Není mi jasná jedna věc, když máme podporu IDN, mohu mít email ve tvaru ááýžž@neidn.cz nebo v neIDN doménách nemohou být háčky i čárky v emailech?
2. Může se vůbec tvořit "IDN email", tedy tomáš@tomáš.net? To před zavináčem se také převádí na punycode (xn--blablabla)?
3. Máte někdo zkušenosti s IDN v emailech v RoundCube webmail?
1.) To mi nyní příjde logické, ale řeknu to jinak, mělo by to fungovat. Stejně, jako jsem si vyzkoušel, zda funguje háček.neidn.cz a ono mi to naběhlo.
2.) Nevím, co si mám myslet. Když jsem si do Googlu zadal "IDN email", tak mi někde najel odkaz s tím, že tam byl mailtest@idndoména.net, ale poté jsem našel dokonce nějakou WIKI (bohužel jsem si odkaz neuložil), kde měli emailové adresy nejen IDN před zavináčem, tak i za zavináčem včetně TLD - předpokládám, že taková je vize do budoucna. Ptal jsem se několika hostingů, ale pouze jeden mi odpověděl, že v současné době je možné fungovat s variantou tomas@tomáš.net, ale že bude možné používat i tomáš@tomáš.net, pouze to má jednu nevýhodu - není žádný poštovní klient, který by to uměl pracovat.
Jsem z toho volaký zmetený.
To mi nyní příjde logické, ale řeknu to jinak, mělo by to fungovat. Stejně, jako jsem si vyzkoušel, zda funguje háček.neidn.cz a ono mi to naběhlo.Pořád dohromady motáte dvě nesouvisející věci.
háček.neidn.cz
je doména, takže se na ni vztahuje IDN. ááýžž@neidn.cz
je e-mailová adresa, která se skládá ze tří částí – jména schránky (ááýžž
), zavináče a domény (neidn.cz
). IDN se tedy týká jen té poslední části, s názvem schránky nemá nic společného. To „D“ v IDN je „domain“, na nic jiného se to tedy nevztahuje.
Nevím, co si mám myslet. Když jsem si do Googlu zadal "IDN email", tak mi někde najel odkaz s tím, že tam byl mailtest@idndoména.net, ale poté jsem našel dokonce nějakou WIKI (bohužel jsem si odkaz neuložil), kde měli emailové adresy nejen IDN před zavináčem, tak i za zavináčem včetně TLD - předpokládám, že taková je vize do budoucna. Ptal jsem se několika hostingů, ale pouze jeden mi odpověděl, že v současné době je možné fungovat s variantou tomas@tomáš.net, ale že bude možné používat i tomáš@tomáš.net, pouze to má jednu nevýhodu - není žádný poštovní klient, který by to uměl pracovat.Před zavináčem není doména, takže se na to IDN nevztahuje. Tečka. Není potřeba nad tím nijak dál koumat. Do části před zavináčem si už dnes můžete napsat jakýkoli znak (pokud použijete quoted string), ale žádný standard nedefinuje pro tuto část jiné kódování, než ASCII – a v něm česká diakritika nenajdete.
Tiskni Sdílej: