Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Stále LVM studuji a napadají mě další otázky. 1. Pokud chci vytvořit snapshot, musím mít pro něho ve VG vytvořenu prázdnou LV? 2. Pokud ano, musí být stejně velká jako zálohovaná LV nebo pouze taková, kolik obsahuje zdrojová LV dat? 3. Abych mohl zálohu uložit např. na externí médium, musím LV se snapshotem namountovat napr. do LVM a pak ji vykopírovat? 4. Co vubec ta zaloha obsahuje? To je nějaký "nečitelný soubor nebo přímo ta má data? 5. Mohu vytvořit snapshot celého disku? Respektive alespoň celé VG, tzn. oddílu s LVM? To je mých "pár" otázek, než přijdu zase na něco jiného. Za každou radu a pomoc mi tuto problematiku osvětlit, předem velice děkuji
Nyní jsem se pokusil zmenšit jednu LV, abych mohl vytvořit prázdnou pro snapshot. Nevím, zda je mé počínání ale správné viz. otázky výše. Měl jsem LV o velikosti 24GB, abych uvolnil 4GB provedl jsem příkaz: lvreduce -L 20G /dev/mapper/vg-home Odpověď zněla, že jse vše v pořádku. Vypsal jsem si lvscan a opravdu, LV home je 20GB. Po zkušebním restartu už ale server nenaběhl a stěžuje si na tuto LV home: either the The filesystem size is 6313984 blocks The physical size of the device is 5242880 blocks superblock of the partition table is likely to be corrupt! Mám tedy server odstavený. Děkuji za rady.
resize2fs
).
resize2fs /dev/cosi/kdesi 35G
1. Pokud chci vytvořit snapshot, musím mít pro něho ve VG vytvořenu prázdnou LV? ANO 2. Pokud ano, musí být stejně velká jako zálohovaná LV nebo pouze taková, kolik obsahuje zdrojová LV dat? NE, musi byt tak velka, kolik predpokladam, ze ubyde dat z puvodni LV, ze ktere jsem provedl snapshot 3. Abych mohl zálohu uložit např. na externí médium, musím LV se snapshotem namountovat napr. do LVM a pak ji vykopírovat? Mohu namountovat kamkoliv, v tom pripade bude jiz zaloha po zkopirovani odpovidat opravdove velikosti "snapshotovanych" dat 4. Co vubec ta zaloha obsahuje? To je nějaký "nečitelný soubor nebo přímo ta má data? Pri namountovani "se tvari" jako zalohovana data .. tj. vidim soubory i adresare 5. Mohu vytvořit snapshot celého disku? Respektive alespoň celé VG, tzn. oddílu s LVM? NE, odpoved je vyse od pana Filipa JiraskaMockrat dekuji za dosavadni pomoc.. PS: Prosim, do jakych tagu mam zde ukladat bezny text, aby byl formatovany?
PS: Prosim, do jakych tagu mam zde ukladat bezny text, aby byl formatovany?Odstavce (začátek a konec) se označují tagem
<p>
, pokud máte text (třeba zdrojový kód), kde chcete zachovat konce řádků, použijte <pre>
. Pokud HTML neznáte, je asi nejjednodušší použít WYSIWYG editor, myslel jsem, že pro nepřihlášené uživatele je standardně zapnutý…
xfs_freeze
, obecně by mělo fungovat znovu připojit souborový systém v režimu jen pro čtení: mount -o remount,ro /mount/point
Tiskni Sdílej: