Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj, o5 bych měl takový dotaz k archu :), tentokrát se bude týkat ovladačů grafické karty ati. Vím, že ohledně atin se ptá skoro každý druhý, ale situace se přecejen postupem času mění.
Mám grafickou kartu ati raden hd2600 a ovladače xf86-video-ati (musím vývojáře pochválit, protože uspávání už funguje, v glxgears mam FPS kolem tisíce, proste docela v pohodě to jede). Ale narazil jsem na problém, že když jsem si chtěl pustit nějaký avíčko, tak ve fullscreenu to prostě nešlo - video se sekalo.
Tak bych se chtěl poptat jak máte ty ovladače pořešené. Slyšel jsem neco o tom, že snad by měli být nějaké moduly jádra, které pomáhají ke zvýšení výkonu, .. (netuším jak moc je to pravda, proto se ptám). Taky bylo by dobré kdybyste napsali například i FPS v glxgears a grafickou kartu, ať mám něco pro srovnání.
Ještě dodám, že používám HAL a tím pádem nemám v xorg.conf ani řádku.
Předem všem děkuji :)
cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
[root@FrostyX_ArchLinuX frostyx]# cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
Current Operating System: Linux FrostyX_ArchLinuX 2.6.32-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri
Jan 29 09:10:49 CET 2010 x86_64
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
Co to znamená ale netuším.
EE
, ovšem Tvůj X server žadnou chybu nehláší, takže je to OK.
Tak já také něco doplním :)
Na http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/283421 Jsem narazil na to, že pomocí parametru v grubu - radeon.agpmode=-1 můžu zamezit tomu nepříjemnému vykreslování artefaktů, které se v KDE vykreslují kvůli KMS. Takže KMS mám také zaplé, ale nic moc o něm nevím, takže jsem to nijak nenastavoval nebo tak něco.
Co ty na to ? Konfiguroval si někde něco ?
Jaký video výstup používáš? Následující příkaz Ti vypíše dostupné video výstupy. Já používám xv
.
$ mplayer -vo help
FPS v glxgears není pořádné srovnání, protože nedělá nic převratného a každý má jiné rozlišení, navíc u někoho se s tím dře procesor a u někoho grafika.
Co třeba pro tu srandu FPS v ppracer (planetpenguin-racer 0.3.1) s nastavením v příloze (~/.ppracer/options
), první kolo?
NVidia GeForce Go 6600: 130-210 FPS, 1280x1024.
Já vlastně jen nainstaloval ovladače a myslím si, že přece určitě musí být nějaké vychytávky, fixy atd, nebo ne ?
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat. Pokud se musí řešit záhadné propady ve výkonu či nefunkčnost je to chyba ovladačů, rozhodně za to nemůže neaplikování "vychytávek a fixů" od uživatele.
Ještě k ppracer viz výše:
Nvidia GeForce 8200: 100 - 120 FPS, 1280x1024, 2.6.30-bpo.2-amd64
Intel GMA 4500M: 30 FPS, 1280x1024, 2.6.32-trunk-amd64
Ano je jasný, že na nvidii to funguje všechno hned, mám to ozkoušené na víc pc. Intel je teď už taky ok. Ale právě ati má ty ovladače tak naprd, že používám ty opensource (konkrétně arch už teď ani podporu pro catalysty nemé), proto jsem si myslel, že by na ně mohly být nějaké záplaty.
Ne, správná cesta je opravdu jen nainstalovat ovladače, upravit konfiguraci a pak začít grafiku naplno využívat.
Mno vidíš, já právě ani nijak nekonfugurova, nechal jsem hal, ať se o to postará.
Tiskni Sdílej: