Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
make[3]: *** No rule to make target `defkeymap.map', needed by `defkeymap.c'. Stop. make[3]: Leaving directory `/tmp/linux-2.4.21/drivers/char' make[2]: *** [first_rule] Error 2 make[2]: Leaving directory `/tmp/linux-2.4.21/drivers/char' make[1]: *** [_subdir_char] Error 2 make[1]: Leaving directory `/tmp/linux-2.4.21/drivers' make: *** [_dir_drivers] Error 2Pritom vzdy skoncim na necem jinem, podle toho jak mam nastaveny config. Nekdy kompilace probehne ok, ale zhavaruje instalace z duvodu nevyresenych symbolu a tak. A to se povazuji za vcelku zkuseneho uzivatele. Obcas vim v cm je chyba, ty nevyresne symboly byly kvuli tomu, ze jsem jako moduly mel zkompiovano pcmcia a nemam nainstalovano pcmcia-cs. Ale treba tuhle chybu nechapu, pre jsem se pokusil zkompilovat vcelku minimalni jadro. Tim chci rict, ze pro zacatecnika to muze byt velmi obtizne a frustrujici. A ani ja mnoha polozkam v kernelu, treba kolem USB, nerozumim a nevim co je potreba mit a co radsi ne.
no na debian hledam slova... ale co napsal yeti se docela hodi.
moje zkusenost s debianem je otresna. zacinal jsem s rh, doma presel na slackware a obcas jeste nucen pouzivat rh a po zkraceni podpory jsem hledal novy rozumny distro a byl to debian stable na firewall/router/monitor/maskaradu stroj v jednom.
jenze... jakmile nejste cilova politbyrem posvecena ;) skupina uplne do punticku a to zacina hardwarem, pokracuje nastavenim a konci myslenim, tak se debian docela dlouho jevi jako prohra 50% vyhra 50%.
mam ted sice apt-get -update a -upgrade jenze co pak mam delat s konfigurakama...
veci ktery me fakt vadi jsou treba stav pcmcia vs. /etc/rc*, snad druhy nejhorsi mozny balik pcmcia* pro mou wlanku a pak klasika s kterou uz jsem se naucil zit: syslog a logrotate.
jo a jeste drobnustka. soucasna instalace iptables a ipchains preferuje iptables u stable distribuce, kde je jadro 2.2... ja vim, ze pak se muzete ptat na co tam mam iptables ;)
1) Instalace je v pohode. Nic sloziteho na ni nevidim.
2) Posledni verzi jsem pod rukama nemel, ale myslim si, ze nutny zaklad tam bude a sehnat dalsi balicky taky zas takovy problem neni(napriklad www.linuxpackages.net)
3) Tady to chce trosku vedomosti o tom, co aplikace potrebuje, protoze Slackware nema zavislosti. S kompilaci by nemely byt zadne problemy a balicky viz bod 2.
4) Jadro je tam opatchovane, ale neni problem si stahnout a prekompilovat Linusovo, ze?
jeste rict, ze to chcete zadarmo a poslal bych Vas at si to naprogramujete...
rozhodne nemuzu doporucit:
debian stable
* slack *
to jsou distribuce, ktere maji primarni jine nasazeni nez v kancelari pro pobaveni manazeru.
teda zalezi na tom co myslite slovy "vela pribalenych programov"
vyse zminene se bez netu skoro neobejdou. a u toho slacku beru zpet "*" a menim na <9.0 protoze 9.0 jsem jeste nezkousel.
Tiskni Sdílej: