Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Problém: Jestliže nastavím LC_ALL=cs_CZ
, tak se mi po startu
Gnome 2.4
neustále opakuje chybové hlášení:
Aplikace "(null)" (proces 390) se zhroutila kvůli smrtelné chybě.
(unknown signal (11))
Pochopil jsem, že Gnome 2.4 interně pracují v UTF-8, takže zakopaný pes
leží asi někde tady, protože pravidelně po skončení Gnome (návrat
do příkazového řádku) dostávám hlášení:
Gdk-WARNING **: Error converting from UTF-8 to STRING: Conversion
from character set 'UTF-8' to 'ISO-8859-1' is not supported
Já bych tento problém nejraději vyřešil nastavením locale
na cs_CZ.utf8
, ale za prvé nevím, jestli by to nedělalo
neplechu, a za druhé bych tohle locale musel vytvořit ručně
(nebo někde sehnat, kde?), protože jsem ho na disku ani instalačních CD-ROMech
nenašel.
Jedná se o Slackware 9.1, ale myslím že se tato "chyba" objevuje i jinde.
Schválně jsem nastavil LC_ALL=cs_CZ.utf8
. Gnome se mnou začalo hovořit česky.
Ale primární problém, proč jsem to všechno dělal, jsem nevyřešil. Xterm, Terminál apod. stále odmítají háčkovaná písmena. V textovém režimu funguje čeština v pořádku a v aplikacích, které jsou součástí Gnome, také. Jenom aplikace, které mě nejvíc zajímají (gvim, xterm...) ne a ne písmena s háčky.
No, já jsem např. xterm
spustil takto:
xterm -u8 -fn -misc-fixed-medium-r-normal--18-120-100-100-c-90-iso10646-1.
Předtím jsem nastavil locale na cs_CZ.utf8
. Výsledek: když zmáčknu š, ř apod., tak se nic neděje. (Jako bych nic nestiskl.). Ale jak jsem již napsal dříve, tak locale cs_CZ.utf8 na počítači nemám (to je asi ta příčina), no a hlavně při nastavení locale na cs_CZ.ISO8859-2
mi zase "padají" Gnome (viz výše).
Tzn. já bych byl úplně spokojený s ISO-8859-2, ale jaksi mi při tomto kódování nechtějí startovat Gnome (viz výše).
Hledám, ve kterém balíčku je utilita localedef
a locale
. Zatím neúspěšně. Nevěděl by některý ze Slackwaristů? (Nebo alespoň kde sehnat zdrojové texty.). Czech HOWTO mi v tomto ohledu moc nepomohlo.
Až je najdu, tak dám vědět, jak to dopadlo.
Tak jsem zjistil, že tyhle utilitky asi nejsou standardní součástí distribuce (Slackware 9.1).
Já jsem ale mamlas! Moc díky za nakopnutí.
Celou dobu jsem si myslel, že tenhle balíček mám nainstalovaný, ale houby s octem! Byl jsem liný se podívat do /var/log/packages
, a tak jsem zbytečně strávil hodiny hledáním.
Tak jsem ho nainstaloval a jdu experimentovat. Ještě se ozvu.
Strýček Grumpa má moc pěkné návody. Návod, jak počeštit Slackware jsem četl, i když jenom z rychlíku. (Ještě se tam kouknu.)
Všechny problémy zmizely jako mávnutím proutku poté, co jsem nainstaloval balíček glibc-2.3.2-i486-1. (Obsahuje GNU C knihovny a hlavičkové soubory.) Je k mání v adresáři slackware/l
(na instalačním médiu).
Děkuji všem, kteří se mi snažili pomoci.
Tiskni Sdílej: