Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Jinak co se CSN tyce, to je veci nazoru. Osobne mi ta norma pripadne nepouzitelna, uchylna, perverzni az pitoma. A dokonce i s tim slovnikem a rejstrikem bych se hadal: kdyby byl slovnik podle te zminovane debilni normy tak bych ho asi zahodil, protoze norma napr. plete dohromady pismena s hackem s pismeny bez hacku. Napr. seradi slova cizi, cokolada, cukr, misto cizi, cukr, cokolada. Takze pokud bych hledal slovo zacinajici hackem tak ho asi nenajdu, protoze hledat mezi nehackovanym bordelem fakt odmitam. Nastesti mam slovniky ktere jsou razeny vpodstate podle ASCII bez tech nekolika pruchodovych vyjimek. Nehlede na to, ze napr. u cesko-francouzskeho slovniku by clovek ocekaval, ze bude serazen jednim algoritmem, ale ne ze by byla francouzska cast normalne a cesi opet budou mit neco extra... ne? Pak aby se v tom prase vyznalo...
Nejlepsi by bylo tridit podle ASCII s tim, ze hackovany a carkovany znak je mezi a ze neexistuje znak ch (dalsi silena kravina ), tedy cokoliv zacinajici ch bude clovek logicky hledat pod c. Pak by se takove trizeni dalo i uspesne pouzivat . Coz se ceske neda a to je hlavni duvod proc kdyz uz musim mit ceske prostredi tak trizeni mam vzdy nastavene na C
-djz
***** příklad 1: 927 poznamky.txt 4234 popis.txt 12345 seznam.txt 123ab main() 9abe8 pokus() dead8 end() příklad 2: 123Z84 osa hřídele 33B4XY lak na nehty 9ZA456 sestavení příklad 3: Adam Cecil Cygwin Čenda David Dynamit Ďábel Eva
pepa přicházející pepa žárlící pepa z depa žeroucí párek s křenem(tj. de facto dva sloupce) chci třídit, jak je uvedeno, ale mám-li
pepa přicházející pepa z depa žeroucí párek s křenem pepa žárlícíchci opět třídit, jak je uvedeno, což je jinak než předtím... Ad ď, ť, ň: tato písmena se v uvedené podobě vyskytují zřídka. Obvykle jsou následována i, í či ě, takže se píšou bez háčku: di, tí, ně. Asi byste se dost divili, kdyby byl dědeček zařazen až po džemu...
Tiskni Sdílej: