Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
userlist_file
na /etc/vsftpd.userlist_file, a vsftpd proto hledá seznam uživatelů v defaultním souboru (/etc/vsftpd/vsftpd.user_list).
#%PAM-1.0 auth required pam_listfile.so item=user
sense=deny file=/etc/vsftpd.ftpusers onerr=succeed auth required pam_stack.so service=system-auth auth required pam_shells.so account required pam_stack.so service=system-auth session required pam_stack.so service=system-auth
#%PAM-1.0 #auth required pam_listfile.so item=user sense=deny file=/etc/vsftpd.ftpusers onerr=succeed #auth required pam_stack.so service=system-auth #auth required pam_shells.so #account required pam_stack.so service=system-auth #session required pam_stack.so service=system-auth auth required pam_permit.so auth required pam_permit.so auth required pam_permit.so account required pam_permit.so session required pam_permit.sov blahove nadeji, ze tim vyradim jakoukoli autentizaci -- teda priznam se, ze moc nerozumim tomu, jak pam funguje, takze je to mozna blbe. Radky za komentari jsou puvodni nastaveni. Chovani se ovsem nezmenilo, takze pri zadani uzivatele root (ten neni uveden v /etc/vsftpd.user_list to hlasi asi toto:
username: root 530 Permition denied Login failedPri pokusu o prihlaseni mym uzivatelem (je v /etc/vsftpd.user_list jako jediny zaznam) se hlasi:
username: dan Password: 530 Login incorrect Login failed.Pro jistotu jeste jak vypadaji moje konfiguraky: /etc/vsftpd.conf:
# Zakaze pristup anonymous nebo ftp uzivatelu anonymous_enable=NO # Povoli pristup lokalnim uzivatelum local_enable=YES # Povoli vytvareni adresaru atd. write_enable=YES # Povoli pouze uzivatele ulozene v souboru se seznamem #povolenych uzivatelu userlist_enable=YES userlist_deny=NO # Mximalni pocet klientu (bezi jenom lokalne, takze co....) max_clients=3 # Nespoustim prez inetd, proto zde musi byt povolena tato #volba listen=YES data_connection_timeout=18000 idle_session_timeout=18000 # Co se zobrazi po prihlaseni k ftpd ftpd_banner="Vitej na Danove pocitaci " # Povoli komunikaci pouze na portu 20 connect_from_port_20=YES # Zatim budu vsechny pristupy logovat, abych to mohl odladit log_ftp_protocol=YES xferlog_enable=YES/etc/vsftpd.user_list:
# Seznam povolenych uzivatelu (pokud je userlist_deny=NO) # nebo zakazanych uzivatelu (pokud userlist_deny=YES) dana /etc/vsftpd.ftpusers -- ten jsem nemenil a meli by to byt zakazani uzivatele, rozumim tomu?
# Users that are not allowed to login via ftp root bin daemon adm lp sync shutdown halt mail news uucp operator games nobodyJinak spustim vsftpd jako root, zatim normalne z konzoly /usr/sbin/vsftpd & a pak jako uzivatel se pripojuji ftp 127.0.0.1 Jestli v tom nekdo neco najdete, budu moc rad. Diky moc, Dan
Tiskni Sdílej: