Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
I saw many sites that removes the copyright line in the footer of each page. YOU'RE NOT ALLOWED TO REMOVE NOR CHANGE/EDIT THAT NOTE.
S timto nahledem na vec to tedy autor IMHO muze tezko sirit pod GPL.
Nemyslim si, ze zdrojaky abicka by byly vhodnym produktem pro Open Source licenci. Je to aplikace postavena na miru tomuto portalu. Jako takova je obecne nepouzitelna pro to, abyste ji nekde upravili a nasadili jinde. Leda byste si zaregistrovali bcdlinuxu.cz a snazili se udelat 99% fork
Davalo by ale smysl uvolnit pod OSS licenci nejaky obecne pouzitelny framework (kdybych jej dokazal vyextrahovat), ktery by se dal snadno uzpusobit a nasadit do provozu na cokoliv jineho. Jenze nic takoveho neni a obavam se, ze ani nebude. Dalo by to prilis moc prace a nejsem si jist, zda by byla uzitecna.
Ten framework by ale mohl zabit dalsi vyvoj abclinuxu. Duvodem je, ze bych musel hledet na zpetnou kompatibilitu a brat ohled na ostatni. Jen letos jsem do nej udelal par dost zasadnich zmen. Kdybych musel hledet na jeho ostatni uzivatele, tak bych je nedelal.
Zaver: kdybych mel nejaky framework, davalo by smysl jej uvolnit. Ja jej ale nemam. Uvolnovat soucasny zdrojak nema smysl zadny, protoze je nevhodny k nasazeni jinde. Je to aplikace na miru.
Cili jeste jednou - autor proste nemuze tento soft sirit pod GPL a soucasne chtit od uzivatelu, aby dodrzovali tu zminenou podminku na zobrazeni copyrightu, protoze to je naprosto nesmyslny a neproduktivni pozadavek, jak jiz ponekolikate pise taky kolega.
Takze autor PHP-Nuke je patrne taky schizofrenik, jinak ti jeho pocinani ohledne licencovani neumim vysvetlit. Prece kdyz neco zacnu sirit pod nejakou licenci, tak to delam dobrovolne a pokud mi nevyhovuje, tak ji neznasilnuju, ale zvolim si licenci jinou!!!
Trošku přiliju olej do ohně.
Např. úvodní řádky licence Linuxu (jádro, ne celý systém) obsahují poznámky od Linuse Torvaldse, potom následuje GNU GPL. Podle mě tedy licence Linuxu = poznámky od Linuse Torvaldse + GNU GPL.
Autor výše zmiňovaného redakčního systému neudělal nic jiného, než že ke GNU GPL navíc doslova přilepil svůj požadavek (požadavky). Součástí licence je tedy asi i tento autorův požadavek.
Program (zdrojové kódy) smím používat v souladu s GNU GPL. Tzn. že (aspoň si to myslím) můžu díky odvozenému dílu odstranit tento autorův požadavek, protože autor na jedné straně vznáší požadavek a na druhé říká, že jeho dílo můžeme šířit podle podmínek GNU GPL!
Tiskni Sdílej: