Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
naprv k vybaveniu. rh 6.2 je trochu stary, predsa len by som sa poobzeral po novsej verzii. na internete sa da objednat za par korun. ide o to, ze kazdou dalsou verziou sa rh stava stale pritulnejsi, a celkom urcite bude menej problemov s hw. posledna verzia rh je 7.3.
500 MiB disk je dost malo, sam so to skusal na 800 MiB a trpel som silnou klaustrofobiou (a radsej som hned pozhanal 2 GiB). je potrebne si uvedomit, ze distribusia linuxu nie je iba os, ale aj mnozstvo programov.
rozdelenie: vseobecne sa doporucuje rozdelit na viac particii. nebudem to tu rozoberat, pre zaciatocnika je najlepsie nechat vsetko v jednom kuse. je vsak nutne rozdelit aspon na dve particie: linux native a linux swap. robi sa to na prazdnom disku pomocou tlacitka add. opat vseobecne doporucenie je, ze swap by mal byt 2x taky velky ako dostupna ram (potom ma clovek istotu, ze nebudu absolutne ziadne problemy), ale pri 500 MiB clovek moc nemoze vyskakovat, takze v zavislosti od velkosti ram by som vygeneroval nejaku peknu akceptovatelnu velkost. zbytok sa da na native. no a to "/" (da sa iba to / a nic viac) sa pise pri vytvarani particie. v ang. vezii to je ako mount point, v ceskej neviem (hadam bod pripojenia ).
ps: aj tak si myslim, ze rh nema zmysel na taky maly disk davat, poobzeral by som sa po vetsom disku alebo mensej distribusii.
ps2: automaticka instalacia tam urcite je (ak sa dobre pamatam) a to ked na zaciatku zvolis pracovnu stanicu alebo server (obe vsak vyzaduju viac ako 500 MiB). ak zvolis vlastnu instalaciu (ty ale musis) tak hold musis robit aj particie.
ps3: teraz pozeram, ze je to celkom dobre opisane na www.redhat.ic.cz, takze som sa snazil zbytocne
Tiskni Sdílej: