Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
$HOME
cesta jméno kofigurovaného programu, verze programu, author, verze konfiguračního souboru(autorovo členění). Vyhledávací pole Obvyklé umístění Autorovo umístění Distribuce alias (link na definici jiného konf souboru). Vlastní okomentovaný konfigurák. Poznámka (vysvětlivka)ke konfiguráku,Hlavně nepovažuji za vhodné křížit konfiguráky různých verzí programu. Například u Samby mezi 2 a 3 je to pro začátečníka pokus o útok na jeho duševní zdraví. Alias by neobsahoval nový konfigurák ale sloužil by jako vodítko, že například v jiné distribuci to běhá s nastavením popsaným ve stromu jinde.
konfiguraky/postfix/nějaký_rozumný_popis
a pod tím by už byly jenom ty soubory (bez cesty).
Třeba konfiguraky/postfix/dial_up/main.cf
a na konfiguraky/postfix/
by byl seznam těch konfigurací (s delším popisem).
konfiguraky/postfixbych dal cislo verze + upravy, napr.
konfiguraky/postfix/2.1.3-SASL/apod., protoze cim vic cleneni, tim lip.
yeti
v různých adresářích ;-)
<pre>
tagu vic, spis naopak.
A ma smysl clenit to podle ucelu? Pokud si s nejakym programem nevis rady tak
1. Vis jak se program jmenuje
2. Vis co dela (jaky ucel ma splnovat)
takze ho snadno najdes podle jmena (klicoveho slova)
Ja vim o cem mluvis, ale presto, nejde tady o to jaky je kdo guru nebo ne, ale o pristup.
Budu se drzet prikladu s /etc/fstab
. Kdyz mi nebude chodit mountovani, urcite jako prvni vec neudelam to, ze se vrhnu sem a budu projizdet konfiguraky v sekci mountovani. V tomhle pripade by to este slo pac jich zas tolik nebude, ale treba u site, no nevim.
V prvnim rade rozumny clovek pouzije man
rychle nasledovany googlem (resp. obracene), aby se aspon trochu nasmeroval. Pak uz se dostane aspon trochu do obrazu a bude vedet kde co hledat.
/etc/resolv.conf
, který by mohl patřit leda pod program glibc, ale tam ho nikdo hledat nebude. Takže některé soubory asi bude potřeba umístit jinak než podle jména programu, ke kterému patří -- třeba "resolver" a pod tím resolv.conf, hosts atd.
resolv.conf
je taky pracicka. No to je ale jedno. Ale muj nazor je ten, ze deleni podle ucelu (sit, ...) bude lidi ktery nemaj o problemu ani tucha akorat svadet projizdet konfiguraky v dany sekci jeden po druhym, coz prestane cloveka za chvili bavit. Veci typu resolv.conf
umistit nekam zvlast, jako systemovy konfigurak (tady uz to deleni podle ucela ma nejaky smysl), jinak podle programu.
Pokud se může aktuální jméno uživatele měnit, tak raději nechat to neměnné číslo a nic nezaměňovat. Pak to vede k problému typu "odkaz byl platný, ale už není".
Půjde ty konfiguráky dále prohledávat podle přiřazených metadat? Např. "chci všechny konfiguráky postfixu pro Slackware". Nebo "všechny od uživatele x pro distribuci z".
Hm, to sice patří a obsah je většinou stejný, ale různé distribuce mají různě poskládané stejné aplikace. Kdyby chtěl nějaký uživatel Mandraku použít můj konfigurák pro apache, asi by si dal dost práce s jeho úpravou aby mu vůbec šel. Vlastně, teď mě tak napadá, v Mandraku je narozdíl od Slacku Apache 2, že? No, radši už mlčím.
(Ty XML konfiguráky by asi znamenaly přepsat všechno co má nějaký konfigurák. Osobně bych vymyslel nějaký obecný XML formát pro konfiguráky a pak z něj generoval konfiguráky pro jednotlivé aplikace (třeba přes XSLT). Hm, nechme toho.)
To je mi jasné, ale až bude těch konfiguráků opravdu hodně (pokud bude), tak to může ulehčit hledání a umožnit rychleji najít co opravdu chci.
Pak by nebylo marné mít nějakou položku "co je na tomto konfigu tak speciálního". Konfigurák budu hledat asi hlavně pokud budu chtít nastavit něco konkrétního, takže budu hledat podle těchto popisků, které budou hlásat do světa: "Já jsem konfigurák pro bash nastavený na zničení světa po napsání tajné kombinace znaků".etc
, ktery prave obsahuje takovy mix obvyklych sys. konfigu
base-files
a v RH-like distrech setup
, ale resolv.conf v nich tedy nevlastní nic, prostě se eventuálně vytvoří při instalaci systému, a pak už stejně nikdy nechceš, aby ti ho nějaký upgrade přepsal...
No nikdo nerika, ze konfigurak z dane vetve bude urcite spravne fungovat, ale kdyz neco hledam, jako prvni se podivam na konfigurak stejne verze jako mam. Kdyz tam bude neco chybet, tak asi kazdyho napadne kouknout se do jinych verzi apod. Cili, ta verze nema slouzit jako absolutni zalezitost, jen jako urcity nasmerovani.
.lesskey
Verze programu by měla být v těle stránky v popisu, ale proč v URL?
Tiskni Sdílej: