Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
mencoder -nosound -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4: vrc_buf_size=1835:mbd=2:vpass=$PASS: v4mv:vb_strategy=1:last_pred=50:keyint=132 -vop lavcdeint -of mpeg input.avi -o output.m2vaudio:
mplayer input.avi -vo null -ao pcm -aofile audio.pcm mp2enc -r 48000 -b 128 -o audio.mp2 < audio.pcmslozeni zvuku a videa:
mplex -V -v 0 -f 8 -S 0 -o vysledek.mpg output.m2v audio.mp2pak uz jen dvdauthor, mkisofs a vypalit. Tahle vytvoreny DVD nedodrzuje normu, ale lepsi prehravace by to meli prehrat.
Prusvih je v tom, ze mencoder take pouziva kodek ffmpeg a ten naprosto ignoruje vyse uvedena nastaveni. Vysledkem je nestandardni, tj. nepouzitelny mpeg soubor. Pri pokusech se mi bezne stavalo, ze pri nastavenem bitrate 6000 a max. bitrate 6500 prelezl pouzity bitrate pres 20000. Takovy bitrate patrne zadny normalni DVD prehravac neskousne (maximum pro DVD video podle normy je 10000).vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4:
Vsem zucastnenym dekuji za podporu a pomoc, ale patrne nezbyva nic jineho nez cekani.
Transcode je STEJNE pomale jako mjpegtools a to z duvodu VYSOKE kvality, ta se da ale vypnout a pak transcode enkoduje rychle ....
viz man transcode ... jinak nejlepsi je si udelat skripty a pak je to sranda ...
mplayer ma VYMAKANY prevod do MPEG4 (ffmpeg,divx) XviD nefunguje, respektive neni kompatibilni s Win kodekama, paklize chcete kvalitni XviD vystup (1.0.2) tak ZASE transcode ....
Jinak mam na video Win i Linux, ale pouzivam vyhradne Linux, transcode NEMA chybu ...
Jak zjistim pouzitou bitrate v mpeg2? Mencoder ji pri encodovani vypisuje, ale vzdycky je v zadanym rozsahu. Existuje nejakej program (nejlip pro linux), kterymu bych zadal rozsah (nebo maximum) a on by mi vratil kde to je mimo? IMHO ma mencoder nejlepsi obraz, tak se ho nechci vzdat, ale s poustenim na stolnich prehravacich to je horsi. BTW - maji stolni prehravace nejakej limit na minimalni bitrate?vbitrate=6500: vrc_maxrate=7999:vrc_minrate=4:Prusvih je v tom, ze mencoder take pouziva kodek ffmpeg a ten naprosto ignoruje vyse uvedena nastaveni.
Tiskni Sdílej: