Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Napríklad jedna firma pre ktorej spravujeme sieť používa jedno nemenované účtovníctvo. Má ho na 5-tich strojoch a účtoje v ňom asi 6 rokov. Ta firma je prototypom nesérioznosti, zlého produktu, ... Ale tá firma proste nemôže (nechce) prejsť na iné účtovníctvo práve kvôly tým 6-tim rokom.a co reverznout datovy format a udelat konverzni skript na jine ucetnictvi? Kdyby dali penize za rocni licenci toho spatneho ucetnictvi nejakemu programatorovi, ten by jim to rad prekonvertoval
Vzhľadom na skúsenosti našej firmy z multiplatformového programovania je absolútna identickosť danej aplikácie na rôznych platformách zaručená (polopate povedané - postupy máme také, že prakticky píšeme jeden kôd a ten kompilujeme na všetkých platformáchtak to ma byt.
práve o tom mi ide, že či "trh" má zaujem o takýto produkt. Práve preto sa pýtam aby som mal orientačne predstavu o tom, že či sa do takéhoto projektu oplatí ísť a práve preto som Vás poprosil o túto anketu.Tohle je zasadni omyl. Vy se neptate trhu, jen komunity konecnych uzivatelu. Jasne, je tu par stovek lidi se zivnostakem, kteri by potencionalne mohli mit zajem. Ale tipuju, ze vetsi sanci budete mit u firem. A kolik je tu lidi z firem s rozhodovacimi pravomocemi, to je otazka. Navic ti nemusi sledovat diskusni forum, ale treba zravicky ci clanky.
Tento software je zakazniky pouzivan pod Linuxem, Mac OS X i Windows. Tenky klient je totiz psan v jazyce XUL (mozilla), coz mu zarucuje beh vsude, kde bezi mozilla a vsude je z nej nativni aplikace.
System navic zvlada ceskou a slovenskou legislativu, vcetne lokalicaci do techto jazyku
K účetnictví pod linuxem mám asi toto.
1) na trhu zatím není firma, která nabízí pravidelné aktualizace pro nové zákony, které se neustále mění
2) myslím, že žádný programátor fanatik (ani ve velkém týmu programátorů) na to jednoduše nemá!! Vést projekt musí účetní a právník, který neustále sleduje změny a dává požadavky na aktualizace. Za účetní software musí někdo ručit. Co když tam bude špatný výpočet, za který může program a nedoplatek na daních. Takový software se může sakra prodražit!!! Koho budu žalovat za náhradu škody?
3) přechod z jednoho účetnictví do druhého obnáší spoustu obtíží. Programem to lehké nebude - ke zdrojům dat totiž není dokumentace
V projektu máte moji podporu (jsem kdykoli k dispozici jako ekonom), mám dokonce hotové spousty dokumentace k tomuto tématu. Je toho snad tuna.
Účetnictví musí znamenat stabilitu, jistotu, podporu a aktualizaci nových zákonů, dokumentaci a záruky (Kdo si to vezme na triko?)
K účetnictví pod linuxem mám asi toto.
1) na trhu zatím není firma, která nabízí pravidelné aktualizace pro nové zákony, které se neustále mění
Velmi zle formulovane tvrdenie a navyse nepravdive. Na Slovenskom trhu je aspon jedna firma, ktora ponuka pravidelne aktualizacie ekonomickeho software reflektujuce zmeny v zakonoch. A samozrejme ten software bezi (nielen) pod Linuxom.
2) myslím, že žádný programátor fanatik (ani ve velkém týmu programátorů) na to jednoduše nemá!! Vést projekt musí účetní a právník, který neustále sleduje změny a dává požadavky na aktualizace.
Viest projekt moze aj schopny manager, ktory nemusi byt uctovnikom a pravnikom. Ak su dobre rozdelene ulohy a fungujuce timy dizajnerov-analytikov, programatorov, testovacov a skolitelov, nie je problem prisposobovat software k zmenam v zakonoch.
Nasi dizajneri su dostatocne svojpravni, aby dokazali sami sledovat zmeny vo svojich oblastiach. Napr. mzdove uctovnictvo u nas ma na starosti dizajner, ktory tohto casu spolupracuje s MZ na novele zakona o zdravotnom poisteni...
Jedina realna platforma je na baze webovej aplikacie, to ma dnes buducnost ..To bych netvrdil. Nativni aplikace maji spousty vyhod (hlavne v gui) a pokud se pouziji multiplatformni knihovny, tak i rozumne napsane programy v C mohou byt bez problemu prenositelne kamkoliv (staci zkompiovat).
Tiskni Sdílej: