Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
ftpwhoUživatelé přihlášení přes ftp se nepočítají jako přihlášení do systémů. Obzvláště ne v moderních FTP serverech, které již ani nepoužívají chroot a vlastní /bin ...
ps -fC vsftpdale to je asi tak vše co mě napadá.
A lightweight, efficient FTP server written from the ground up with security in mind.Takže je logické že nemá takovou naprosto zbytečnou feature, jako je výpis přihlášených uživatelů (u anonymních FTP serverů to je nesmysl a normálním uživatelům snad už dnes prakticky nikdo telnet nebo FTP nepovolí).
Diky za to ps -fC vsftpd, to je OK, ale pri prihlaseni mi to navic zobrazi uzivatele nobody (takovy neexistuje a ani v ftp logach se nevyskytuje) ale pri prihlaseni kohokoli mi to vypise toho nobody....No, ten se musí vynechat
grep -v nobody
Proc by dneska nekdo nemel pristupovat pres FTPko???Ja vim, neni to vubec bezpecne, ale timto zpusobem funguji vsechny webhostinogve firmy.....Právě protože to není bezpečné. A pokud je to opravdu potřeba, tak by možná stálo za pouvažování použít jiný FTP server, který má ftpwho.
Proc by dneska nekdo nemel pristupovat pres FTPko???Ja vim, neni to vubec bezpecne, ale timto zpusobem funguji vsechny webhostinogve firmy.....Právě protože to není bezpečné. Prosimvas lidi, zase prestante blbnout a zpatky do reality. Kdyz nejakemu zakaznikovi na hostingu reknu, ze ma pouzivat SCP/SFTP, tak me posle do haje s tim, ze o tom v zivote neslysel. Co je tak hrozne nebezpecneho na sifrovanem FTP (SSL/TLS)?
w
/who
, tak se mi zdá že je to tento případ.
Tiskni Sdílej: