Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravim,
uz hodne dlouho brouzdam po webu a hnedam kde bych mohl stahnout BSD init system. Google toho moc neporadil nasel jsem vesmes jen clanky jak postupovat pri konfiguraci atd. Potom sem narazil na to ze Slackware pouziva BSD, tak sem samozrejme zavital na slackware a ejhle v balickach na stahnuti je jen system V. Nebo alespon poradte kterej balik to obsahuje to sem se taky nikde nedocetl . Diky moc.
Řešení dotazu:
ForrestG, co si predstavujete pod takym pojmom "BSD init system" ? Ne, vazne, muzete nejak popsat, ceho chcete dosahnout?
Mozna mi neco unika, ale BSD init by mel byt proste zpusob starovani OS, kdy se jednoduse interpretuje nejaky zakladni skript ("/etc/rc") - na rozdil napr. od System V initu, kde je nejaky inittab a system runlevelu a odpovidajicich starovacich skriptu. Ani jedo z toho obvykle neni potreba stahovat, je to nedilnou a nemenitelnou soucasti OS.
Tomas
Podle toho co sem si nastudoval tak sou v podstate dva systemy BSD a system V (samo ze jich je vic ale tohle sou nejpouzivanejsi). Funguje to tak ze se jako posledni krok pri bootovani spusti /sbin/init a tem potom spousti skripty podle toho co je to za system. Ted nevim jestli nerikam hovadinu ale, myslim si, ze kazdy z tech systemu bude mit tu binarku /sbin/init jinou. Takze bych potreboval zdrojaky od ty BSD popripade rovnou skompilovanou. Skripty uz snad dohromady dam sam.
Delate si tedy vlastni OS?
Zdrojaky BSD initu muzete mit od kovare tady: www.freebsd.org/cgi/cvsweb.cgi/src/sbin/init/
Tomas
Nerad to priznavam, protoze potom se najdou taci, kteri mi reknou "se v tom nehrab kdyz to neumis", takze ano delam.
Dal sem si za cil udelat gnu/linux na urovni konzole pro jednu embedded desku co mam, tak aby te bezelo cele z ram.
Jako vzor pouzivam SLAX distribuci. Na ten link sem taky narazil ale pouzivam Ubuntu a kdyz sem stahnul zdrojaky a zkusil
klasicky pres gcc kompilovat, tak samozrejme nemam BSD knihovny. Takze sem nabootoval slax a vse potrebne si skopiroval
a ted upravuju rc scripty. Takze problem zda se vyresen.
Ahoj prave ze je to naopak. Reknu ti, kdyz to neumis, tak se v tom hrabej aby ses to naucil.
Spis nez brat jako vzor slax doporucuji podivat se na Linux From Scratch. Sice to ma init reseny pomoci tradicniho SysV Initu, ale zase to ma instalator v podobe knizky ve ktere je popsan postup pri skladani linuxovaho os. Myslim, ze se ti to muze hodit.
Tak diky vsem, sice to ma jeste hromadu chyb, ale uz sem to rozchodil do stadia, kdy se prihlasim a zase odhlasim z konzole a muzu s ni pracovat. Takze sem udelal takovy mali system cca 4MB a bootuje to z CD a bezi z ramky.
Jeste jednou diky
Tiskni Sdílej: